בית / קריות / פנאי קריות / מצאתי את אמא

מצאתי את אמא

לצחי דיכנר, 42, לא היו חיים פשוטים. הוא נולד בקרית אתא לאמא חיה, הסובלת מפיגור שכלי, ולאבא חנוך ז"ל, עם תסמונת אוטיסטית. הוא היה ילד יחיד וגדל אצל הסבא והסבתא מצד אמו, כשהוריו התגוררו מולם, בהמשך הרחוב. כשהיה בן 10, נפטר אביו מדום לב ואמו עברה להתגורר עימו אצל סבו וסבתו, והוא החליט לצאת להתגורר בפנימיות.

"הייתי אבא של אמא שלי מאז שאני זוכר את עצמי", הוא מספר, "הייתי אומר לה מה לעשות, הנחיתי אותה. היא לא הקשיבה לסבא או סבתא. הייתי האדם היחידי שהיא הקשיבה לו כל החיים. היא מאוד דעתנית, מאוד אוהבת להיות במרכז, וכשיש לה אי הסכמה לגבי משהו, אף אחד לא יכול לשנות את דעתה, חוץ ממני".

הוא למד בפנימיית הדסים בנתניה, נהנה מהחופש ומהשקט ובעיקר מחברת ילדים נוספים. "היינו יוצאים הביתה אחת לשלושה שבועות. סבא וסבתא היו עושים את כל הדרך במוניות וטרמפים כדי להגיע לבקר אותי. אמא לא הייתה מגיעה, כי קצת התביישתי בה. בקרית אתא, החברים שהיו מגיעים אליי הביתה היו בעיקר שכנים שהכירו אותה, אף פעם אלה לא היו ילדים מהכיתה".

אחרי שנתיים בהדסים, עבר דיכנר לנהלל, כדי להיות יותר קרוב למשפחה, ובכיתה ז' עבר ללמוד בטכני של חיל האוויר. כשהיה בן 18 נפטר סבו מסרטן, ודיכנר הפך להיות האפוטרופוס הרשמי של אמו. "סבא היה עמוד התווך בבית, וזה היה נראה כאילו אי אפשר להמשיך את החיים אחרי שהוא נפטר. הוא היה אבא עבורי. לאחר מותו דברים השתנו. מבחינת הצבא, כבר לא הייתי בסטייס אוף מיינד, לא הייתה לי האנרגיה שהצבא דרש. בקושי סיימתי קורס מ"כים.

"לאחר שסבא נפטר, התחלתי תהליך של להיות קרוב לבית. קיבלתי לינת בית, וההכשרה בחיל המודיעין התמוססה לי. בסופו של דבר חזרתי בחזרה לבקו"ם ויצאתי לקורס נשק. הייתי נשק בשנה האחרונה בצבא. בזה שהפכתי להיות האפוטרופוס הרשמי של אמא, הפכתי להיות הגבר בבית. אמא וסבתא היו בקשר מאוד טוב כל השנים, אבל מדי פעם היו ביניהן חיכוכים. לאמא שלי היו הצרכים והאתגרים שלה, ולסבתא לא היו תמיד הכלים להתמודד עם זה. בכל פעם שזה הגיע לנקודת רתיחה, אני הייתי צריך לפתור".

הסיפור המלא יפורסם מחר ב: "הד הקריות".

 

גילה את אמא. צחי דיכנר ואימו (צילום: דורון גולן)
גילה את אמא. צחי דיכנר ואימו (צילום: דורון גולן)

בדוק גם

השיטור העירוני בפעולה (צילום: דוברות עיריית קרית אתא)

קרית אתא : מגבירים אכיפה

עקב ריבוי תלונות על מפגעי תנועה במרכז העיר נערך השיטור העירוני בקרית אתא במבצע אכיפה …

בני משפחת יחיא, שחקני מאמני ומנהלי עירוני קרית אתא (צילום: עירוני קרית אתא)

אתא זכתה בטורניר לזכרו של עומרי יחיא

ארבע קבוצות מהליגה הלאומית השתתפו בשבוע שעבר בטורניר לזכרו של עומרי יחיא, אחיו של רועי יחיא, שחקן עירוני עזריאלי קרית אתא. חניכיו של שקד שוהם עשו הכל כדי שהגביע יישאר בבית וניצחו בגמר את הפועל כפר סבא בתוצאה 80:84, אחרי שגברו על הפועל מגדל העמק בחצי הגמר 84:87

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *