בית / קריות / חדשות קריות / רופאי רמב"ם ביצעו ניתוח נדיר ומורכב בילד בן 13

רופאי רמב"ם ביצעו ניתוח נדיר ומורכב בילד בן 13

ניתוח ייחודי ומורכב נעשה ביום חמישי האחרון בקריה הרפואית רמב"ם, ובמהלכו בוצע לראשונה בארץ ניתוח רובוטי לתיקון מורכב במערכת העיכול, בילד. הניתוח, שכמוהו נעשו מעטים בכל העולם, בוצע כדי לתת מענה לנער בן 13, תושב אזור חיפה, אשר סבל ממום בקיבתו, שגרם למזון לעלות מהקיבה ולחזור דרך הוושט אל מערכת הנשימה מצד אחד, ולחוסר פינוי של הקיבה להמשך המעי, מהצד השני. תופעה זו נקראת בעגה המקצועית ריפלוקס ויכולה לגרום לנזק ריאתי בלתי הפיך, לצרבות, הקאות שיעול כבד, ועוד. במקרה של הנער, אשר סובל ממוגבלויות נוספות, התופעה גרמה לדלקות חוזרות בריאות וסיכנה את חייו.

ניתוח ברמב"ם
דה וינצ'י הוא לא רק צייר. הניתוח המורכב ( צילום: פיוטר פליטר)

בניתוח שארך כארבע שעות, ביצע צוות ממחלקת כירורגית ילדים ברמב"ם, בסיועם של צוות סיעודי ייעודי לעבודה עם הרובוט ורופא מרדים ילדים, תיקון מורכב למום. בעזרת יכולות הדיוק וטווח הפעולה הרחב של הרובוט, נכנסו הרופאים דרך חתכים זעירים באזור הבטן העליונה, אל אזור החיבור שבין הוושט לקיבה, וחיזקו את החיבור כאשר הם משתמשים בחלקה העליון של הקיבה לצורך עיטוף קצה הוושט. לאחר מכן ניגשו הרופאים אל החיבור שבמוצא הקיבה, וייצרו שם מעבר גמיש יותר מהקיבה אל המעי. מטרת הפעולות הללו, היא לאפשר למזון שהנער בולע מעבר חלק יותר מהוושט אל מערכת העיכול ומניעת התופעה ממנה סבל עד כה. בתום הניתוח, שהסתיים בהצלחה, הועבר הנער למחלקה לטיפול נמרץ ילדים, למשך 24 שעות, ומשם למחלקה לכירורגית ילדים להשגחה. הנער מתאושש יפה ומצבו משתפר מיום ליום.

טכנולוגיית הניתוח הרובוטי נכנסה לרמב"ם לפני שנים אחדות בלבד וכבר נמצאת בשימוש בתחומים רפואיים שונים. לדבריו של ד"ר רן שטיינברג, מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים ונוער בביה"ח, השימוש בטכנולוגיות רפואיות חדשות, דוגמת רובוט ה"דה וינצ'י", בתחום של כירורגית ילדים, רק ילך ויתרחב: "הודות לניסיון הטיפולי שצברה מחלקת כירורגית ילדים ברמב"ם, היא נחשבת למובילה בתחום הכירורגיה הפולשנית", אומר ד"ר שטיינברג, "צוות המחלקה נעזר בטווח רחב של טיפולים וטכניקות, ומתאים אותם למצבים רפואיים שונים באופן יצירתי ובהצלחה רבה. אנו צופים כי בעתיד הלא מאוד רחוק, העבודה עם הרובוט בחדר הניתוח תאפשר חיסכון בכוח אדם במהלך הניתוחים, ופחות סיבוכים ניתוחיים. אני מאמין שבקרוב מאוד הטכנולוגיה תיכנס לשימוש גם בתחום הניתוחים בפעוטות, עם פיתוח רובוט ייעודי לעבודה עם תינוקות וילדים קטנים".

 

בדוק גם

הקריה הגדולה ביותר היא גם הצעירה ביותר

נתוני תשלום קצבאות אזרח ותיק, המוכרות גם בשם קצבאות זקנה, מראים כי בקריות מתגוררים הכי …

רפאל

האם קרית מוצקין תהנה מהארנונה של רפא"ל?

חברי מועצת העיר בקרית מוצקין למדו מהתקשורת על החלטת וועדת הגבולות של משרד הפנים, לשייך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *