מבזקים
בית / קריות / חדשות קריות / מגיפת המאה 21: רבע מהילדים בגילאי בצפון לוקים במשקל עודף

מגיפת המאה 21: רבע מהילדים בגילאי בצפון לוקים במשקל עודף

כרבע מהילדים בגילאי 2-18 באיזור הצפון לוקים במשקל עודף, מתוכם כ- 11 אחוז עם השמנת יתר. בעיית ההשמנה בילדים הוגדרה כמגיפה של המאה ה- 21 ומחייבת מענה כוללני וליווי תומך לילד ומשפחתו. הנתונים מראים כי 1 מכל 10 בני נוער מתמודד עם השמנת יתר: שיעור המשקל העודף, כולל השמנה, בגיל 9 בבנות ו -11 בבנים, מגיע לשיא של למעלה מ-30 אחוז. על רקע זה, יוזמת כללית תוכניות שיסייעו למשפחות לטפל בבעיה באופן מאוזן ובלי שיגרם נזק בריאותי ורגשי לילד.

בעוד שבועיים פותחת כללית באולם מרפאת לב הקריה סדנאות במתכונת יחודית, בהשתתפות של הההורים והילדים כאחד. התוכנית מבוססת על 2 מפגשים של שעה כל אחד, מידי שבוע למשך 3 חודשים. הילדים משתתפים פעמיים בשבוע בקבוצת פעילות גופנית, המבוססת על משחק וכיף ובעיקרון לא משוחחים עימם על דיאטות והשמנה. פעם בשבוע נערך במקביל מפגש עם ההורים, להדרכת דיאטנית ובחלק מהמפגשים שיחה בהנחיית עובדת סוציאלית.

כדי להתאים את התוכנית לקבוצות הגיל השונות, נערכות 2 סדנאות במקביל: אחת לילדים בגילאי 7-9 והשניה למתבגרים בגילאי 10- 12. קבוצת המתבגרים משתתפת גם בחלק ממפגשי שיחה משותפים עם ההורים. עלות הסדנא למבוטחי כללית מושלם הינה 250 שקלים לחודש בלבד (לשווה ערך 3 מפגשים בשבוע: 2 לילדים ובמקביל אחת להורים).

למעורבות ההורה חשיבות רבה, מכיוון שללא שיתוף הפעולה של ההורים, לא ניתן לטפל  בהצלחה בילד הסובל ממשקל גוף לא בריא. כל המחקרים בנושא מצביעים על כך שתוכנית טיפול מבוססת משפחה היא המתאימה ביותר, אשר מביאה לתוצאות הטובות ביותר. "חשוב לציין", אומרת שירי שלו, דיאטנית קלינית לילדים בכללית ומרכזת התוכנית, "שהמטרה אינה בהכרח ירידה במשקל. מדובר בילדים שצפויים לגבוה ולכן בלימת העלייה במשקלם כבר תביא להרכב גוף בריא יותר. איננו מתייחסים למשקל כיעד מספרי, אלא פועלים לשינוי בהרכב הגוף והבריאות הגופנית והרגשית".

לתוכנית הטיפול בהשמנת יתר בילדים יש חשיבות רבה, מסבירים רופאי כללית, ההשמנה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחותן של מחלות מבוגרים כמו סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם –המהווים את התסמונת המטבולית- בגיל צעיר. כמו כן, סיכון לחלות בגיל צעיר במחלות לב, ללקות באירוע מוחי לממאירות, בעיות פוריות ועוד. על כך, יש להוסיף מימד רגשי- חברתי, כי באופן אבסורדי, בעוד יותר ויותר ילדים ונערים סובלים מעודף משקל, החברה שלנו יותר ויותר מקדשת רזון קיצוני, כמודל יופי. התוצאה היא, שעל אף שהם אינם חריגים סטטיסטית, הם מועדים לנידוי חברתי, לדימוי עצמי נמוך ולעתים אף מקבלים מסרים סמויים של אכזבה במשפחתם – כי אינם מממשים את חלום "הילד המושלם". הצוות המנחה בסדנאות כללית מוסיף ומפרט שבתרבות הצריכה והשפע כיום, ההתמודדות של הסובלים ממשקל גוף לא בריא, קשה עוד יותר, בהיותם חשופים לשפע של מזון מעובד, בהיצע, זמינות גדולים ועם פיתויים בפרסומות הרבות למזון מזיק. על כך יש להוסיף את אורח החיים המודרני, עם שפע מסכים, ילדים שממעטים לשחק בחוץ ומוסעים ברכבים גם לבית הספר הסמוך, ההורים טרודים בעבודה, כך שהילדים מקבלים פחות ארוחות בבישול ביתי ומקיימות פחות ארוחות משפחתיות – כל אלה תורמים  לקושי נוסף בשמירה על אורח חיים בריא.

הסכנה היא גם בכך שבהעדר טיפול מקצועי, הם מנסים דיאטות מסוכנות לגדילתם ובריאותם, נרשמים למכוני כושר לא מותאמים להם וההורים משקיעים כסף רב בתוכניות המוצעות על ידי גורמים חובבניים ובלתי מקצועיים. יתרונן של הסדנאות שפותחת כללית בכך שהן מועברות על ידי אנשי מקצוע מנוסים, בפיקוח רפואי מלא, שלא למטרות רווח ובעלות נוחה ביותר, בדגש על שינוי בסיסי ארוך טווח.

בדוק גם

הרב יוסף אוחנה. צילום: דוברות העירייה

הלך לעולמו הרב יוסף אוחנה הרב הספרדי הראשי בקרית מוצקין

בשבוע שעבר הלך לעולמו בגיל 82 הרב הספרדי הראשי של קרית מוצקין, הרב יוסף אוחנה, …

סמים שנתפסו אצל החשודה. צילום: משטרת ישראל

חשד: אם לפעוטה בת שנתיים סחרה בסמים כשהבת נמצאת איתה ברכב

במסגרת אכיפה ממוקדת של משטרת ישראל כנגד סחר בסמים, עצרו  בלשי תחנת זבולון בתום חקירה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *