יום שני , ינואר 21 2019
בית / קריות / חדשות קריות / הרוב קבע: תכנית המתאר של בז"ן לא מועילה ואף מזיקה לציבור
חברי מגמה ירוקה מניפים שלטים נגד תוכנית בזן
חברי מגמה ירוקה מניפים שלטים נגד תוכנית בזן (צילום: דוד מייר, מגמה ירוקה)

הרוב קבע: תכנית המתאר של בז"ן לא מועילה ואף מזיקה לציבור

היום (שני) התקיים באוניברסיטת חיפה עימות בין הגופים הירוקים לנציגי בז"ן על עתיד המפרץ. עיקר הדיון היה סביב תכנית המתאר של בז"ן. בדיון לקחו חלק ארגון מגמה ירוקה, חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ, נציגי איגוד ערים לאיכות סביבה והקואליציה לבריאות הציבור.

מצד אחד עמדו סמנכ"ל איכות סביבה ובטיחות של בז"ן שלומי בסון והיועצת משפטית של הועדה המקומית המשותפת עו"ד דגנית קורן. השניים טענו כי לא מדובר בהרחבת בתי הזיקוק, אלא בהסדרה של תכנית מתאר.

עו"ד קורן המשמשת כיועצת המשפטית של הועדה המשותפת ועובדת עיריית חיפה השתתפה בפאנל דווקא בתור זו המייצגת את התמיכה בהרחבת בז"ן. להגנתה אמרה: "ההליכים נעשו בשקיפות. עריית חיפה לא מתנגדת לתוכנית, אלא רק לחלקים מסוימים ממנה".

מהצד השני עמדו האדריכלית ומרצה בטכניון ד"ר עינת קליש והאדריכל ומתכנן ערים ויו"ר הירוקים של חיפה שמואל גלבהרט, שטענו כי מדובר בהרחבה. לדבריהם, מדובר באישור להקמת מבנים נוספים בשטח של 670 אלף מ״ר, שלא ניתן פירוט לגבי איזה מתקנים יוקמו. בצורה כזו, טענו קליש וגלבהרט, תינתן יד חופשית להרחבת המפעלים, ללא מתן אפשרות לתושבים להתנגד למתקנים באופן פרטני.

חברי מגמה ירוקה מניפים שלטים נגד תוכנית בזן
חברי מגמה ירוקה מניפים שלטים נגד תוכנית בזן (צילום: דוד מייר, מגמה ירוקה)

לאחר הדיבייט התקיימה הצבעה אלקטרונית, שמתוצאותיה עולה כי הציבור לא מאמין לבז"ן. על פי התוצאות, 93 אחוזים חשבו שבז"ן לא חשפו את כל הסיכונים המשמעותיים בפני הציבור. רק 30 אחוזים תמכו בתכנית בז"ן כפי שהוצגה בדיון, בעוד 70 אחוזים מתנגדים לה.

פעילי מגמה ירוקה, שהחתימו לאחרונה 2100 תושבים על התנגדות להרחבת בז"ן, נכחו בדיון והניפו שלט ענק שעליו היה רשום: 'הרחבת בז"ן – מכת מחץ לחיפה'.

ממגמה ירוקה נמסר: "הציבור אינו מעוניין בפיתוח התעשייה הכבדה ואינו מאמין שהיא טובה לפרנסת העיר, אלא להפך, הדימוי והסכנות שהיא מביאה תוקעים את פיתוח העיר ומנוונים אותה ולבסוף התושבים משלמים בבריחת אוכלוסייה חזקה, בהתנוונות עסקים קטנים, בירידת ערך הדירות, בבריאותנו וחלקנו אפילו בחיינו.

אם בז"ן טוענים בשיתוף ציבור, עליהם להקשיב לקולות הנשמע כדי להבין שלא יקבלו את ברכת תושבי העיר אלא אם יתחילו להסב את תחום העיסוק שלה לתעשייה נקייה".

 

 

בדוק גם

עינת קליש רותם

מדגם רדיו חיפה: קליש-רותם זכתה בבחירות בחיפה

מהפך בעיר הכרמל: אחרי 15 שנים, יונה יהב יפנה את כסאו לטובת עינת קליש-רותם, שזכתה …

תגובה אחת

  1. אייל קדוש

    93% מהנוכחים חושבים שאין מספיק שיתוף של סיכוני הרחבת מתחם בז"ן ובכל זאת 30% תומכים בתכנית, כלומר מתוך ה"תושבים" 23-30% מוכנים לקבל תכנית על עיוור, בלי לדעת איך זה ישפיע על החיים שלהם, על הבריאות שלהם ועל הבריאות של הילדים שלהם.
    עליי ועל 70% מה"תושבים" זה לא מקובל, אני רוצה קודם כל לדעת איך התכנית תשפיע עלינו, זו זכותנו הבסיסית ביותר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *