מבזקים
בית / קריות / חדשות קריות / דרישה לרוקן את מיכל האמוניה במפרץ חיפה

דרישה לרוקן את מיכל האמוניה במפרץ חיפה

נוכח המצב הבטחוני והתקרבות איום הרקטות והטילים מעזה גם לאזור חיפה והצפון, קוראת עמותת "צלול" לשר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ להורות על ריקון מיכל האמוניה של "חיפה כימיקלים" במפרץ חיפה למינימום ההכרחי, כדי להפחית את הסיכוי לאסון קטלני. מומחים קובעים כי פגיעת טיל במיכל שמכיל 12 אלף טונות גז נפיץ ודליק – עלול לגרום למותם של כ-17 אלף איש ופציעתם של רבבות.

כמו כן קוראת "צלול" למנוע את הגעתה של מיכלית האמוניה "פרינס הנדריק" למפרץ חיפה עד לתום חילופי האש. בנוסף מבקשת "צלול" כי המשרד להגנת הסביבה יידע את הציבור ללא דיחוי כיצד יש לנהוג במקרה של דליפת אמוניה. למרות הסיכון הרב הנשקף מדליפת אמוניה, הציבור בארץ מעולם לא תודרך או תורגל באשר לפעולות מצילות חיים במקרה של דליפה, והגיע העת לעשות זאת. מיכלי אמוניה רבים נמצאים בלא מעט מפעלי תעשייה הסמוכים לריכוזי אוכלוסיה צפופים.

ב"צלול" מבקשים להזכיר כי ההחלטה להקים מפעל אמוניה במישור רותם התקבלה עוד במרס 2012, תוך הבטחה לסגור את מיכל האמוניה של "חיפה כימיקלים" במפרץ חיפה עד לסוף 2015. בינתיים, מועד הקמת המפעל נדחה לשנת 2017. בספטמבר אשתקד החליטה הממשלה לקדם את הקמת המפעל "במהירות האפשרית…" והכריזה כי מדובר ב"פרויקט בעל חשיבות ודחיפות לאומית…". אלא שהשלמת תהליך המכרז מתעכבת והמשמעות היא דחייה של הקמת המפעל למועד בלתי ידוע – שתגרום גם דחייה בסגירת מיכל האמוניה המסוכן והמשך סיכון התושבים המתגוררים בסמיכות אליו. אם היזם לא יבחר עד לסוף 2014 כמתוכנן, אין סיכוי להשלמת הקמת המפעל עד לתאריך שנקבע בהחלטת הממשלה.

ב"צלול" מבקשים מהשר פרץ לקדם את פרסום המכרז ובמקביל לפרסם צו סגירה למיכל האמוניה לראשית 2017. "קצב יישום החלטת הממשלה אינו משקף את הדחיפות הנדרשת להוצאת איום אסטרטגי כל כך משמעותי מלב אוכלוסייה צפופה. בהנחה שתהליך הקמת המפעל אורך שנתיים לפחות, כל דחייה מעכבת את סגירת המיכל. רק צו סגירה שכזה יביא עמידה ביעדים שנקבעו על ידי הממשלה ובהתחייבות כלפי התושבים", אמרה מנכ"ל צלול, מאיה יעקבס.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הגוף האחראי היחיד בישראל להפחתת חומרים מסוכנים בכל מפעל הוא פיקוד העורף.

בדוק גם

אורי שגיא

"אני לא צריך להוכיח את אהבת הארץ"

על כפר ביאליק: "זה כבר לא מה שהיה פעם. היום באים אנשים שמחפשים איכות חיים" * על המגעים עם חאפז אלאסד: "אני שלחתי לו שמן זית, הוא החזיר לי רחת לוקום" * על סוגיית רמת הגולן: "לפעמים צריך לקבל החלטות ואחר כך לשכנע את העם * על ערביי ישראל: "הם לא יכולים להגיד 'נפש יהודי הומייה', אז למה לדחוק אותם לפינה בעניין הזה?" * על האיומים הביטחוניים: "ישראל נמצאת היום במצב שבו האיומים על קיומה, הם הקטנים ביותר מאז שאני זוכר את עצמי" * ערב יום העצמאות תשע"ח, אלוף (מיל') אורי שגיא מדבר

פנחס גלעד ושולה פרץ. צילום: דורון גולן

אחרי 44 שנים: החייל והנערה שהציל מהטבח במעלות נפגשו לראשונה

בחודש הבא יציינו את יום השנה ה-44 לאחר מפיגועי הטרור הקשים והקטלניים ביותר שנרשמו בשבעים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *