בית / עמקים / חדשות עמקים / "עפולה לא תהיה כמו נצרת עילית"

"עפולה לא תהיה כמו נצרת עילית"

תושבים בשכונת רובע ישראל הפגינו ברביעי האחרון בעקבות מכירת דירה בשכונה המתפתחת לערבי. התושבים טוענים: "לא ניתן להפוך את עפולה לעיר מעורבת, רוצים לשמור על צביונה היהודי של העיר".

התושבים זעמו עוד יותר כשגילו שמי שמכר את הדירה הוא תושב שהגיע מנצרת עילית השכנה. "הם מכרו את העיר שלהם לשכנים, עם כל הכבוד, עפולה לא תהיה כמו נצרת עילית",  אמרו תושבים זועמים.

המפגינים הערב בעפולה (צילום עצמי)
המפגינים הערב בעפולה (צילום עצמי)

ראש העיר עפולה לשעבר, אבי אלקבץ, שיתמודד בבחירות הקרובות לראשות העיר, התייחס לאירוע מכירת הבית לערבי ברובע יזרעאל ואמר: "מה שקורה בימים האחרונים ברובע יזרעאל בנושא מכירת בית לערבים, הינה תוצאה ישירה של התעלמות יצחק מירון מהתושבים ומהתופעה של הפיכת עפולה לעיר מעורבת ואף עידוד הנושא. תושבי רובע יזרעאל ותושבי עפולה לא גזענים- הם רוצים עיר יהודית, הם שומרים על הבית. אני מתחייב שאעצור  את התופעה ועפולה לא תהיה עיר מעורבת".

מ"מ ראש העיר, שלמה מליחי, אמר דברים דומים: "מדובר בהמשך ישיר לאווירה הציבורית המתלהטת סביב הניסיון להקים שכונה מעורבת. זכותם של התושבים לבחור את צביון שכונת המגורים שלהם וחובתנו כאישי ציבור לעמוד מאחוריהם, קוראים לנו גזענים בעוד שכל הקיבוצים והמושבים בסביבה מקיימים 'ועדות קבלה' כדי למנוע כניסת תושבים לא רצויים לגבולם, אני מתייצב לצד החברים ואדרוש ביטול העסקה. לא יתכן שאזרחי העיר יחששו להתהלך ברחובותיהם בגלל החלטה של אדם אחד. אני אומר לא לעיר מעורבת,  לא לשינוי הצביון בעיר שלנו".

ונשמעו גם קולות אחרים, איש החסד יוסי לוי. "אני מסרב להיגרר לקמפיין שאין לו כל אחיזה. מנסים להסית בוחרים תמימים לכיוון מסוים. חוקית אין מה לעשות נגד מגורי ערבים בעיר, הבעיה היא שבעלי נכסים מוכרים דירות או משכירים לערבים, יותר קל, יותר זמין ולצערי מישהו מנסה לבנות על זה קמפיין. ראש העיר הצהיר יותר מפעם אחת כי בכל שנות כהונתו הוא יד למציאות של הגירה  של ערבים לעיר, זו מגמה שהתחילה עוד לפני קצת יותר מעשור  ונמשכת. גם היום, ישנם מוכרים שלא בוחלים למי למכור או להשכיר. לאותם מועמדים, שמנצלים מאורע כזה של מכירת בית לערבי, כדי לקושש עוד כמה קולות מאנשים תמימים, שנסחפים אחרי הבטחות ואשליות, שאצל אלו שיבחרו זה לא יקרה, המציאות בכל מדינת ישראל השתנתה מזמן, החוק ובתי המשפט יצרו יותר מציאות שהכל אפשרי וניתן לגור או לקנות עסק בכל מקום בארץ, נשארת השאלה רק של המחיר".

המטה למאבק בגזענות מסר בתגובה: "הניסיונות של גורמים להסית את הציבור כנגד האפשרות לחיים משותפים ולחזק את האופציה שאין אחרת ממנה "לחיות ביחד" במיוחד כשמדובר באזרחים ערבים שמבקשים לגור בישובים עם רוב יהודי צריכים להיפסק וזה לא יפסק ללא תגובות ברורות של אנשי ציבור ומנהיגים פוליטיים אמיצים. להזכיר שחוק "ועדות קבלה" יאפשר למנוע מאנשים ששייכים לקהלים שונים את האופציה לבחור איפה לגור ולא רק מערבים כמו שבדיוק מנסים אותם קולות בודדים בעפולה לעשות, זה הזמן שקולו של הרוב השפוי בעפולה יישמע, הן של פוליטיקאים והן של הציבור הרחב".

בדוק גם

זקי לוי, צילום: קרן אקריש

ז'קי לוי יודיע על התמודדות לראשות העיר בית שאן ביום חמישי הקרוב

סגן שר השיכון: "בית שאן היא לפני הכל ואני מזמין את כל תושבי בית שאן לשמוע מה יש לי לומר ביום חמישי הקרוב".

פלוט עם הנכד הפרשן דולב (צילום עצמי)

מונדיאל עם פרשן צמוד

ראש העיר נצרת עילית, רונן פלוט, אדם עסוק מעל לראש, מוצא זמן בלוח הזמנים הצפוף שלו לצפות גם במשחקי המונדיאל, כי מונדיאל יש רק פעם בארבע שנים, עם הפרשן האישי שלו- הנכד דולב, שחקן בקבוצת הילדים של הפועל נצרת עילית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *