מבזקים
בית / נדל"ן / הגזירות החדשות: יורגשו גם בענף הנדל"ן

הגזירות החדשות: יורגשו גם בענף הנדל"ן

 גל קסטל
גל קסטל (צילום: יח"צ)

הגזירות הכלכליות שהוצגו השבוע לראש הממשלה ובקרוב יובאו לאישורה של הכנסת נראות יחסית מינוריות לעומת קמפיין ההפחדה שהתנהל כאן בחודשים האחרונים: העלאת המע"מ באחוז, הגדלת מס ההכנסה, מיסוי על מוצרי יוקרה והקטנת קצבאות הילדים הן גזירות כביכול שהעם בישראל התמודד עם מורכבות וגדולות מהן. אך חשוב להבין כי לגזירות ישנה השפעה ישירה על שוק הנדל"ן. ולא, לא מדובר על פגיעה בשוק נדל"ן היוקרה אלא על הפרויקטים שקהלי המטרה שלהם הם זוגות צעירים ומשפרי דיור.

כל גזירה כלכלית אשר באופן ישיר משאירה פחות כסף בכיסם של האזרחים משמעותו – פחות יכולת כלכלית לרכישה של מוצרים בסיסיים, ובמיוחד יכולת קטנה יותר ברכישת דירת מגורים. העלאת המע"מ באופן ישיר תייקר את מחירי הדירות ב- 1 אחוז (לפי צפי העלאת המע"מ) כך שהקושי לרכישת דירה ימשיך ויגדל, בטח בקרב זוגות צעירים.

הממשלה זה שנים מנסה לפעול להורדת מחירי הדירות והקלה על קהל הרוכשים שאינו מצליח להשיג דירה ראשונה. פעולות אלו בוודאי אינן פעולות המקלות על קהלי הרוכשים שהמדינה מבקשת להטיב עמם. הגזירות הכלכליות הצפויות אינן מבשרות טובות לאזרחים ובטח לא לקהל רוכשי הדירות שחלום הדירה רק הולך ומתרחק.

כעת נוצר מצב הפוך ממה שהיה עד כה: ממדיניות של המתנה ברכישת דירה וציפייה להורדת מחירים, הרכשים שקרובים למהלך של רכישת דירה יצטרכו לעשות זאת בהקדם לפני כניסתם בפועל של הגזירות הכלכליות החדשות, ובכך אולי להצליח לחסוך סכום לא מבוטל ברכישת הדירה.

הצעדים של הממשלה יקשו כמובן גם על היזמים. כאשר פוגעים בכיסם של האזרחים, השיקולים לרכישת דירה משתנים ונדחקים מראש סדר העדיפויות. באופן ישיר התנועה במשרדי המכירות בפרויקטים ברחבי הארץ הופכת להיות דלילה ובכך נפגעים היזמים וקצב המכירות יורד. הדבר ישפיע גם על השיקולים של היזמים ברכישת קרקעות חדשות או יציאה לשיווק של פרויקטים חדשים. קבלת ההחלטות תהיה לאחר שיקולים רבים וביתר זהירות תוך התחשבות במצב השוק המושפע מהגזירות הכלכליות. מכן עשוי מצב שוק הנדל"ן להחמיר עוד יותר.

הטור נכתב על ידי גל קסטל, מנהל השיווק של חברת "ארזים" (ג.י.א) מקבוצת אורון אחזקות והשקעות.

בדוק גם

מושיק גלאמין (צילום: דני מילר)

סטנדרט חדש במחיר למשתכן: מעצב על נבחר לפרויקט שובל מגורים

מעצב העל מושיק גלמין נבחר לעצב את פרויקט הבניה של חברות הבניה: שובל מגורים וסלעית-טובולוסקי …

גבעת אלונים, צילום רחפן (צילום: תורג)

הבנייה בשכונת גבעת אלונים בקריית אתא נמצאת בעיצומה

עד כה אוכלסו בפרויקט כ-300 משפחות ובקרוב יצטרפו נוספות. פרויקט גבעת אלונים נבנה כשכונת מגורים בעלת אופי כפרי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *