יום רביעי , ינואר 16 2019
בית / נדל"ן / איגוד המהנדסים: תמ"א 38 היא לא הפתרון להוספת ממ"דים
הרצל 87
(צילום: רותם כבסה)

איגוד המהנדסים: תמ"א 38 היא לא הפתרון להוספת ממ"דים

"מבצע צוק איתן הוכיח כי הממ"ד הוא הפתרון האופטימלי למתקפות טילים, אולם תמ"א 38 היא לא הפתרון היחידי להוספת ממ"דים ועל ממשלת ישראל לספק לציבור פתרונות נוספים". כך אמר אתמול דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות בוועידת תשתיות ישראל שנערכה בירושלים .

לדבריו, תמ"א 38 נולדה כפתרון לחיזוק מבנים לרעידות אדמה ולא לתוספת ממ"דים. החסמים ליישום התוכנית רבים ולכן לא ניתן להסתמך עליה כפתרון גורף לכל מאות אלפי הדירות בישראל שנבנו ללא ממ"ד. מלבד החסמים הבירוקרטים והכלכליים יש קושי רב לקבל את הסכמת כל הדיירים לביצוע הפרויקט. לכן מדינת ישראל צריכה לספק סל נוסף של פתרונות בעיקר לאותן אוכלוסיות שלא יכולות לממן הוספת ממ"ד באופן עצמאי. לדבריו יש היום פתרונות הנדסיים גם למיגון חדרים בתוך דירה קיימת נגד טילים. העלויות עומדות על כ- 20,000- 30,000 שקל. הממשלה יכולה להעניק הלוואות ל-20 שנה לבעלי דירות שמעוניינים במיגון הבית וכך לפזר את הסכום ולאפשר גם לאוכלוסיות חלשות למגן את ביתם.

מריאן התייחס גם לנושא מצוקת הדיור והחשש מקיצוץ בתקציבי התשתיות לצורך מימון מבצע "צוק איתן" לדבריו, רק פתרון מערכתי יוכל להביא לפתרון מצוקת הדיור , פתרון שישלב את הגדלת היצע הדיור יחד עם פתרונות תחבורתיים ויצירת מקורות תעסוקה תוך טיפול בבעיות כמו המחסור בפועלי בניין, אבל הבעיה היא שאותו פתרון מערכתי לא נמצא בידי שר אחד וכל שר מטפל בנושא אחר ומושפע משיקולים פוליטיים ולא דווקא מקצועיים.

בנושא התשתיות הוא ציין כי הממשלה לא מנצלת מספיק את המגזר הפרטי לצורך מימון של פרויקטים בתחום התשתיות. לגופים המוסדיים יש מיליארדים והם מחפשים השקעות טובות וראינו מספר פרויקטים מוצלחים במימון המגזר הפרטי. אבל לדוגמא את פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב שהתחיל כפרויקט במימון המגזר הפרטי ביטלו בשל ויכוח על כמה מאות מיליוני שקלים. העבירו אותו לביצוע של נת"ע ועכשיו אנו רואים שזה גם יעלה עוד 7-8 מיליארדים יותר מהתכנון המקורי , הביצוע יתעכב עוד שנים וייתכן שבשל לחצי התקציב זה בכלל יבוטל.

בדוק גם

רחוב אלכסנדר זייד

חברת חליבה: יש על מי לבנות

מקצועיות ואיכות השירות ממצבות את חברת חליבה, המתמחה בפרויקטים של תמ"א 38, כאחת מחברות ייזום הבנייה הטובות באזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *