בית / שרון / זכרון יעקב / "גם במצבים של נפילה רגשית, אני מצליחה להתאמן"

"גם במצבים של נפילה רגשית, אני מצליחה להתאמן"

יש משהו מדליק וכיפי במחשבה לאזן את עצמך על עמוד גבוה וגם ללהטט סביבו. להמחשת התשוקה הזאת, רבים מאיתנו יכולים להיזכר איך נמשכנו בילדותנו לטיפוס על עצים, עלינו לענף הגבוה ביותר שיכולנו, ופנטזנו לעלות גם עד למרומי העץ, ואם אפשר – בדמיוננו, לפחות – גם לדלג בקלילות מענף לענף. אין כמו תחושת החופש, השחרור והשליטה הגופנית המופלאה הזאת.

"אני עדיין אוהבת לטפס על עצים", מספרת שלי צ'קלין, תושבת זכרון יעקב שעברה ליישוב לפני כשנה. היא גם מצאה דרך לטפס על "עץ" וללהטט באוויר סביבו בלי ליפול, וכל זאת לצלילי מוזיקה. לאחרונה פתחה צ'קלין, בת 23, פרויקט מיוחד במינו בהד סטארט, בו היא מבקשת עזרה במימון כדי שתוכל לנסוע למוסקבה בחודש הבא ולהשתתף בתחרות העולמית "זודיאק", שבה מתחרים בקטגוריות שונות בספורט חדש יחסית: ריקוד על עמוד.

צ'קלין גדלה בקציר וכילדה כבר נמשכה לקצב ותנועה. "בגילאי 8 עד 12 התאמנתי בחוד התעמלות אמנותית. אהבתי את זה ובלטתי, אבל בשלב מסוים פרשתי כי לא הייתה לי אפשרות להתקדם. חיפשתי פעילות גופנית שתענה על הצורך שלי בריקוד, מוזיקה וקצב, ביחד עם תרגולי גמישות, אקרובטיקה וכוח, אך לא מצאתי משהו שהיה נגיש ומתאים".

בינתיים, החל הדיכאון להטביע את חותמו על חייה. "בגיל 12 נכנסתי לדיכאון שהתחיל מסיבות של קשיי ההסתגלות במעבר בית ספר, קשיים משפחתיים ומצבים הורמונאליים, וזה נמשך שנים, ברמות שונות. לפעמים היה יותר גרוע ולפעמים פחות. אחרי גיל 19 המצב החמיר כי כבר לא הייתי בשום מסגרת, לא טופלתי, הייתי צריכה לסחוב את עצמי לבדי ולא היה מי שיעזור לי. אחרי הרבה טלטלות, דרמות וכישלונות, ותקופה שבה לא הצלחתי להחזיק את עצמי באף עבודה לאורך זמן, אובחנתי אצל פסיכיאטרית בחדרה כסובלת מדיכאון כרוני. התחלתי טיפולים בכדורים וטיפול אצל פסיכולוגית, ומצבי החל להשתפר לאחר שקיבלתי יותר עזרה, אך הדיכאון הוא עדיין חלק מחיי והתמודדות יומיומית עבורי".

כוח, גמישות ונשיות. שלי צ'קלין. צילום: משה כהן
כוח, גמישות ונשיות. שלי צ'קלין. צילום: משה כהן

ספורט לכל דבר

לפני כשנה רשמה התקדמות משמעותית נוספת בחייה כשגילתה את תחום הריקוד על עמוד, אליו נחשפה בעקבות סרטונים שראתה באינטרנט. "לא היו חוגים בתחום הזה באזור שלנו, אבל מכיוון שכבר הייתי במצב יותר טוב מבחינה נפשית, התחלתי להחזיק מעמד בעבודה, וכך יכולתי להרשות לעצמי גם לנסוע פעם בשבוע למרכז הארץ וללמוד ריקוד על עמוד בסטודיואים 'האקדמיה לריקוד על עמוד' ו'ישראפול', בו אני לומדת עד היום, מהמורה ובעלת המקום קתרינה ז'רנוסצ'נקו. אחרי חודשיים, כבר היה לי בבית עמוד שקניתי והתקנתי כדי שאוכל להתאמן. עמוד ביתי הוא חזק ובטוח, אם מתקינים אותו היטב. כמובן, חשוב שיותקן באופן מקצועי. אני מאוד נהנית מזה. זו פעילות שמזיזה אותי, וידוע שפעילות גופנית היא אחד הדברים שעוזרים מאוד בהתמודדות עם דיכאון. זה אחד הדברים שמחזיקים אותי. גם במצבים של נפילה רגשית, אני מצליחה להתאמן בזה, ומרגישה שזה משפר את מצב רוחי".

ריקוד על עמוד צבר פופולאריות בארץ בשנים האחרונות, ועדיין חלק מהאנשים עשויים להיות מופתעים כשישמעו שהתחום רחוק מלהיות עיסוק סליזי שקשור רק לחשפנות, בניגוד לתדמית שנוצרה לו בעבר. "מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת, ריקוד על עמוד התפתח בעולם כספורט לכל דבר", מסבירה צ'קלין, "וככזה, הוא התפתח למספר תת תחומים. יש ריקוד על עמוד שהתפתח לאקרובטיקה, כספורט טהור; יש ריקוד על עמוד יותר אמנותי, שבו מספרים ממש סיפור דרך המופע, עם תלבושות ותנועות מתאימות; ויש את הריקוד על עמוד שנקרא 'אקזוטי', שבו רוקדים על עקבים גבוהים. אנשים מקשרים את תת התחום הזה לחשפנות, אבל למעשה, לא חושפים בזה איברים אינטימיים והריקוד לא כולל הסרת פריטי לבוש, התחום משלב תרגולים קשים של כוח וגמישות, ובעיניי הוא אמנותי לגמרי. זה מה שאני עושה. כשאני רוקדת ככה, עם עקבים, אני מרגישה נשית וסקסית, אוהבת את גופי, וזה כיף להרגיש כך. גם מסיבה זו, אני ממליצה על זה לנשים, שכידוע, לעיתים קרובות חשות תחושות קשות וחוסר ביטחון לגבי גופן".

ואכן, בישראל קמו לא מעט סטודיואים לריקוד על עמוד, ספורטיביים, לא סליזיים כלל ובלי כל קשר לתעשיית המין, שניתן ללמוד בהם את התחום בצורה מקצועית. רקדנית ישראלית בולטת בתחום בארץ היא אליסה פליסקובה, שמשתתפת בהרבה תחרויות בחו"ל.

צ'קלין לומדת כעת בסטודיו בהרצליה. "רוב הנשים שלומדות איתי הן אמהות, עוסקות בחייהן במקצועות שונים ומגוונים, צעירות ומבוגרות כאחד שבאות ממקומות וחתכי אוכלוסייה שונים", היא מספרת.  

תחרויות עולמיות בריקוד על עמוד מתקיימות כיום ברוסיה, ארה"ב, אירופה, אוסטרליה ומקומות נוספים בעולם. צ'קלין נרשמה, כאמור, לתחרות במוסקבה שבה ייקחו חלק משתתפים רבים ברמות שונות. "ברמה שלי, כל קטע ריקוד נמשך כשלוש דקות. השופטים נותנים ניקוד על כל דבר: דיוק בתרגילים, תנועות, התאמת הריקוד למוזיקה, לבוש ואפילו הבעות פנים. הריקוד הוא מופע לכל דבר, על כל מרכיביו, ונתפס ככזה".

יש סיכוי שבעתיד נראה את הריקוד על עמוד מצטרף כתחום תחרותי גם באולימפיאדה?

"למה לא? מתנהל כיום קמפיין שמנסה להכניס אותו לאולימפיאדה. זה ספורט שדומה במאפייניו להתעמלות אמנותית".

בימים אלה מנסה צ'קלין לגייס בהד סטארט 5000 שקלים כדי להשתתף בתחרות במוסקבה. עד כה היא השיגה 30 אחוז מהסכום והדד ליין הוא 5 במרס. פרטים נוספים ניתן למצוא בדף בהד סטארט ("תחרות ריקוד על עמוד") ובדף הפייסבוק שלה, The Dark Queen-pole dance.

פלאים על עמוד. שלי צ'קלין. צילום: משה כהן
פלאים על עמוד. שלי צ'קלין. צילום: משה כהן

חמש קטנות עם שלי צ'קלין

מודל לחיקוי: רקדנית רוסייה על עמוד בשם אנסטסיה סוקולובה. היא אחת הרקדניות הראשונות שראיתי, ומאז ראיתי רקדניות רבות ואף אחת מהן לא עושה דברים מקוריים כמוה. יש לה קפיצות לולייניות מיוחדות לה, בהן, למשל, היא שומטת את עצמה לאורך העמוד.

מה לא תאכלי לעולם? מוצרים מן החי.

מה לא יודעים עלייך? אני לומדת כיום רפואה משלימה.

מה הדבר הראשון שאת עושה כשאת קמה בבוקר? בודקת פלאפון.

מה תקחי איתך לאי בודד? דפים וכלי כתיבה. אני אוהבת לכתוב.

בדוק גם

IMG-20180520-WA0020

שלוש מחאות בחיפה: 170 שוטרים פרוסים ברחבי העיר

בשעה זו מתקיימות שלוש מחאות בחיפה. מעל 170 שוטרים פרוסים בחיפה בשלושת המוקדים, על מנת …

כל המעקה בירידה לסירונית חלוד. צילום רותי ברמן

נתניה: מתנפחים יש, סככה לצל אין

עונת הרחצה נפתחה בנתניה, אומנם עם מתנפחים בחוף הרצל, אך המתקנים בחופים לא טופלו כראוי. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *