בית / קריות / חדשות קריות / קרית מוצקין: אגרת אשפה- על שום מה?

קרית מוצקין: אגרת אשפה- על שום מה?

חוק עזר עירוני של קרית מוצקין של אגרת אשפה, שחוקק לפני 29 שנים, בתקופתו של שמחה מילר כראש העירייה, מעורר כעס רב בקרב תושבי העיר. זאת לאחר שהעירייה הוציאה אותו מתשלומם הארנונה ומציגה אותו כתשלום נפרד.

השבוע קיבלו רבים מתושבי קרית מוצקין הודעה של העירייה לתיבות הדואר שבה נאמר כי על הוראות משרד הפנים, אגרת האשפה נכללה בעבר תחת הכותרת "אגרת שירותים" שכללה אגרה משולבת בגין כיבוי אש ואשפה אחת לשנה. מאחר שמערך הכיבוי עבר למשרד לביטחון הפנים, בוטל התשלום עבור כיבוי אש ובהוראת משרד הפנים אגרת האשפה נשלחת כעת בטופס נפרד.

אולם מתברר כי התושבים לא אוהבים את הרעיון הזה, כפי שסיפרה ל"הד הקריות" מורה בגימלאות שמתגוררת בעיר 23 שנים. "מעולם לא הגיעה דרישת תשלום אגרת אשפה" היא אמרה "צלצלתי השבוע לעירייה כדי להבין מה קורה ואמרו לי שזה היה תמיד בתוך תשלום הארנונה ועכשיו הוציאו א זה בתור סעיף נפרד ולפנסיונרים אין הנחה בתשלום האגרה הזאת".

פחי אשפה, קרית מוצקין. צילום: דורון גולן
פחי אשפה, קרית מוצקין. צילום: דורון גולן

אגרת האשפה נולדה ב-1988 כחלק מחוק עזר עירוני "פינוי אשפה, פסולת וזבל", בעת כהונתו של שמחה מילר. בתוספת הראשונה של חוק העזר נכתב " כל בעל או מחזיק בנכס ישלם לעירייה בכל שנת כספים אגרה בעד טיפול, החלפה ותיקון כלי אשפה".

מתברר כי התושבים כלל לא מכירים את חוק העזר העירוני הזה, שכאמור היה חלק מתשלום הארנונה ומיד לאחר שנודע על אגרת האשפה הוצפו עמודי הפייסבוק של התושבים ושל העירייה בשלל תגובות של תושבים. גם עמוד הפייסבוק של העירייה ספג את זעמם " הכי חשוב! מים בניפרד! אשפה בניפרד! אגרת שמירה בניפרד!(כאילו עוזר כל שניה פורצים בתים פה). ארנונה בניפרד! על מה????" כתבה אחת התושבות, "כן …. מאד מעניין… פעם גם מים וביוב היו חלק מהחשבון הכללי וזה עבר לתאגידי מים, ועכשיו גם אשפה מחושב בנפרד, והארנונה לעזאזל מהי בדיוק? כנראה באותו מקום של מס הבלו והמע"מ. דרכים של הממסד לחלוב את הנתינים וכמה שיותר. אחלה עיר ואחלה מדינה" הוסיף תושב אחר בעמוד הפייסבוק של העירייה "צריכים כסף ליבנות את היכל העיריה החדש מה לא מובן פה" ואלו רק חלק קטן מהתגובות בעמוד של העירייה.

בעיריית קרית מוצקין הופתעו מהתגובות הזועמות של התושבים והעירייה ממשיכה לנסות ולהסביר את המהלך ומסרה: "אין זו אגרה חדשה. על פי הוראות משרד הפנים התשלום בגין אגרת אשפה נכלל בעבר בטופס חיוב הארנונה תחת הכותרת "אגרת שירותים", שכללה אגרה משולבת בגין כיבוי אש ואשפה, אחת לשנה. מאחר שמערך הכיבוי עבר למשרד לביטחון הפנים, בוטל התשלום עבור כיבוי אש ובהוראת משרד הפנים אגרת האשפה נשלחת כעת בטופס נפרד כחיוב חד פעמי אחת לשנה. בפועל, כיום משלמים התושבים כמחצית מהסכום לעומת שנים קודמות. בשנת 2015 האגרה הייתה 139 שקלים למגורים ו-428 שקלים לעסקים. בשנת 2016 – 128 שקלים למגורים ולעסקים גם יחד, ואילו השנה 75 שקלים למגורים ו-40 שקלים לעסקים. הסבר על אופן החיוב החדש מופץ השבוע בעלון ייעודי בתיבות הדואר של כלל התושבים וברחבי העיר. יש לציין כי אגרת אשפה נגבית בגין תיקון והחלפת כלי אצירה לפינוי אשפה ברחבי העיר ולא בגין פינוי אשפה".

מבדיקה שערך "הד הקריות" בקריות השכנות עולה כי בקרית ביאליק נגבית אגרת אשפה. "בשנת 2016 כל מחזיק בנכס מלבד אזור התעשייה חוייב בסך 65.3 שקלים" נמסר מקרית ביאליק. מלשכת היועץ המשפטי של עיריית קרית ים נמסר כי בקרית ים לא נגבית אגרת אשפה. מלשכת הדוברות בעיריית קרית אתא נמסר כי העירייה אינה גובה אגרת אשפה.

בדוק גם

כל תושב נחשב. צורי (צילום: דורון גולן)

סקר: מהפכה בהרכב מועצת העיר בקרית מוצקין

סקר בחירות בקרית מוצקין של מכון סמית, מראה כי נכון להיום ימשיך ראש העירייה הנוכחי, …

הפעוטה עם לי וכסלר, אחות אחראית מחלקת ילדים

פעוטה שנדרסה אנושות התאוששה באורח מפתיע

צלחו הטיפולים והמאמצים האינטנסיביים של הרופאים לאורך השבוע – הפעוטה מצפת שנדרסה ונפצעה אנושות – …

5 תגובות

 1. תושבים יקרים,
  אם כולנו נתאחד יחדיו ולא נשלם!! אף לא שקל אחד בודד אקסטרא על מה שאנחנו כבר משלמים במסגרת הארוננה אז יתכן שבעיריה יחשבו אולי אחרת כמו שחושבים בק. ים ובק. אתא.
  תתעוררו!!!! עושקים אתכם

 2. פנינה שקד

  יגיע זמן ונשלם גם על מיחזור אשפה…….
  כבר לא יודעים מאיפה לקחת כסף מהתושבים

 3. מעניין שהאגרה הזו "תמי"ד הייתה חלק מהארנונה אבל בארנונה לא הצטמצמה אבל האגרה עדיין הגיע כמו תמיד..
  כנראה שהגיע הזמן לעבור דירה לעיר אחרת בקריות

 4. עוד אגרה מיחלציו של ראש העיר{השריף).רחובות העיר מזוהמים מאשפה.פחי אשפה מלאים .צוואת כלבים ברחובות.תעבור ברחוב דרך עכו לכול אורכו ותבין ראש העיר. מה זה ריח של צואת כלבים. לך קצת ברגל בערב ברחובות הפנימיים של העיר שלך ותראה את הליכלוך שיש .

 5. מסבנים אותנו כל הזמן ואנחנו נכנעים ושותקים! לא ידענו לעולם מה זה תשלום נפרד על פינוי אשפה! בולשית! ארנונה רק עולה ועולה! אף אחד מאיתנו לא יודע איזה שרותים כלולים בכל ההון הזה! ומי מחליט על מה וכמה!!! פתאום תשלום נוסף!!! על מה ולמה!!! לפי הגיון ארנונה צריכה לרדת!! תמשיכו להיות תמימים ופריירים!!! בושה לעיריה ועבודה בעיניים!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *