יום רביעי , ינואר 23 2019
בית / חדשות מקומיות / כתב אישום נגד בז"ן וארבעה ממנהליה
השריפה בבתי זיקוק
השריפה בבתי זיקוק

כתב אישום נגד בז"ן וארבעה ממנהליה

 

המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, הגישה  היום (רביעי) לבית משפט השלום בחיפה, כתב אישום נגד חברת בתי הזיקוק לנפט בע"מ (בז"ן) ונגד ארבעה מנהלים בחברה בעבירות של זיהום אויר, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרת תנאים בהיתר פליטה ובהיתר רעלים, והפרת חובות נושאי משרה – כל אחד לפי חלקו. כתב האישום הוגש בשל שריפה שפרצה בסוף חודש דצמבר 2016 במיכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה, וגרם לזיהום אויר חזק ובלתי סביר בדמות עשן שחור שהיתמר מעל האזור למשך שעות רבות.

השריפה במתחם בתי זיקוק גרמה לסגירת צירי תנועה, עשן שחור וקשיי נשימה ברחבי הקריות ובעיקר להיסטריה ורק במזל הסתיים האירוע, לאחר שעות רבות, ללא נפגעים.

על פי החוק, נדרשת בז"ן לקבל היתרים לפעילותה, ובהם היתר רעלים לפי חוק החומרים המסוכנים התשנ"ג 1993, וכן היתר פליטה לפי חוק אוויר נקי, התשס"ח-2008. בתקופה הרלוונטית לכתב האישום אחסנה בז"ן במיכל 205 תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, חומר שהוא מרכיב בבלילת הבנזין. האיזומראט הוא חומר מסרטן ודליק מאד, ונחשב חומר מסוכן כהגדרתו בחוק החומרים המסוכנים.

כתב האישום הוגש באמצעות עו"ד עדי דמתי-שגיא, בז"ן ונגד ארבעה מנהלים בחברה: יריב גרץ, עודי יעקב, צחי שפירא ורון עובדיה אסיס. על פי כתב האישום, בתקופה הרלוונטית היו ארבעת הנאשמים מנהלים פעילים בבז"ן ואחראים בה, בין היתר, על תפעולה השוטף והתקין של חוות המיכלים, והיו אחראים לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עבירות, בתחומים הנתונים תחת אחריותם, על ידי בז"ן ועובדיה.

השריפה בבתי זיקוק צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
השריפה בבתי זיקוק צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

בכתב האישום ציינה הפרקליטות כי אירוע השריפה המתואר, תוצאותיו והסיכונים שנשקפו ממנו, הוא תוצר התנהלותם של הנאשמים, אשר בין היתר, לא קיימו את נהלי הנאשמת ולא הטמיעו אותם בקרב עובדיה, לא קיימו את הוראות ההיתרים המחייבים אותם מכוחם של הדינים הסביבתיים וחלקם אף כשל בקבלת החלטות חפוזה, תוך נטילת סיכון בלתי סביר. 

בגין האמור לעיל, יוחסו לנאשמים בכתב האישום, כל אחד על פי חלקו, עבירות של זיהום אוויר, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרת תנאים בהיתר רעלים, הפרת תנאים בהיתר פליטה, הפרת חובת נושא משרה למניעת עבירות לפי חוק אוויר נקי והפרת חובת נושא משרה למניעת עבירות לפי חוק החומרים המסוכנים.

סעיפי האישום שיוחסו לנאשמים הם: זיהום אוויר, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרת תנאים בהיתר רעלים, הפרת תנאים בהיתר פליטה, הפרת חובה נושא משרה למניעת עבירות לפי חוק אוויר נקי והפרת חובת נושא משרה למניעת עבירות לפי חוק החומרים המסוכנים.

התיק נחקר על ידי המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והועבר לטיפול הפרקליטות כחלק משיתוף הפעולה ביניהם, וטופל ע"י הפרקליטות בסיוע הגורמים המשפטיים והמקצועיים במשרד להגנת הסביבה.

 מבזן"ן נמסר בתגובה: "קיבלנו את החומר ואנו לומדים אותו. בזן ערוכה לטפל באופן מיטבי, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון, בתרחישי חירום במתחם שלה. אין לאירועים מסוג זה השפעה מחוץ לגבולות המתחם".

 

בדוק גם

אקשן מהמשחק (צילום דוברות הפועל עפולה)

כדורסלני הפועל עפולה נכנעו לקריית מוצקין

הפועל עפולה רשמה אמש הפסד צורם למכבי מוצקין, המודרכת על ידי המאמן רועי פרל, אקס …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *