יום רביעי , נובמבר 21 2018
בית / שרון / אור עקיבא / "כעת מתקנים באור עקיבא קיפוח של שנים"
משה כחלון צילום: חיים מלכה
משה כחלון צילום: חיים מלכה

"כעת מתקנים באור עקיבא קיפוח של שנים"

מועצת מקרקעי ישראל בראשות היו"רשר האוצרמשה כחלון החליטה לתקן "עוול היסטוריעולים ששוכנו בקום המדינה ביישובי עולים באזורי פיתוח; אבן יהודה, קדימה, תל מונד ופרדסיה ואור עקיבא, יוכלו לרכוש את המגרש הסמוך להם ללא מכרז.

מדובר בדיירים אשר ששוכנו על ידי חברות משכנות עמידר, עמיגור, פרזות ורכשו זכויות במבנים אך לא בשטח הסמוך להן משום שבעת הקצאת הדירות המקוריות לא הייתה תכנית תקפה רלבנטית לשטח.

לאחר שהושלמו ההליכים התכנוניים ונעשתה חלוקה למגרשים נוצר מצב בו הדירה עומדת על מגרש אחד אשר לרוב נרשם על שם בעל הזכויות בדירה, ובסמוך לו נמצא מגרש פנוי. מגרש זה, הגם שלא הוקצה הוחזק בפועל על ידי בעל המגרש המקורי במשך שנים ארוכות.

באבן יהודה מדובר בשכונת עין יעקב ושיכון ותיקים, בקדימה שכונת יציב, בכפר יונה: שכונת מוריס פישר, גיבורי ישראל, עולי הגרדום, אלפסי, הל"ה ושיכון החיילים. כמוכן בתל מונד ובפרדסיה.

ברשות מקרקעי ישראל אומרים כי, לאחר שהושלמו ההליכים התכנוניים ונעשתה חלוקה למגרשים נוצר, פעמים רבות, מצב בו הדירה עומדת על מגרש אחד אשר לרוב נרשם על שם בעל הזכויות בדירה, ובסמוך לו נמצא מגרש פנוי. מגרש זה, הגם שלא הוקצה הוחזק בפועל על ידי בעל המגרש המקורי במשך שנים ארוכות.

במקרים רבים, מגרשים אלו שלמעשה לא היו תחת אחריותו של איש  הפכו מוזנחים מאוד ושימשו כמחסנים במקרה הטוב וכמגרשי גרוטאות במקרה הפחות טוב.

החל מסוף שנות השמונים ועד לשנת 2000 התקבלו מספר החלטות של מועצת מקרקעי ישראל לדורותיהן שאפשרו לבעלי הזכויות בדירות באזורים מסוימים יישובי עולים ואזורי פריפריה – לרכוש את זכויות גם במגרש הפנוי הסמוך.

בפועל, בגלל הגדרות בעייתיות נוצר מצב בו בשכונה או ברחוב אחד חלק מהדיירים זכו למגרש נוסף וחלק לא, ונוכח סירוב הרשות להקצות את המגרש הנוסף, התנהלו ומתנהלות התדיינויות משפטיות במספר רב של תיקים.

משה כחלון צילום: חיים מלכה
משה כחלון צילום: חיים מלכה

נוכח מאפייני האוכלוסייה הרלוונטית והנסיבות המיוחדות לרבות טענות שהועלו מטעם דיירים כי לא היו מודעים לכך שהמגרש הפנוי אינו חלק משטח החכירה וכי הלה שימש בפועל במשך כל השנים חלק בלתי נפרד מחצר ביתם, טענות שאף התקבלו בחלק מפסקי הדין, מוצע לאפשר רכישת הזכויות במגרש הנוסף, לפרק זמן מוגבל, בהתאם לכללים המפורטים בהחלטה זו.

שר האוצר, יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, משה כחלון אמר: "לאחר עשרות שנים של קיפוח והתעלמות מהמצוקה של האוכלוסיות הללו, הגיע הזמן שממשלת ישראל תסתכל גם אליהם. הם שווים לא פחות מאוכלוסיות אחרות שקיבלו קרקעות בפטור ממכרז מאז קום המדינה. אני רואה בזה לא פחות מתיקון עוול וצדק חברתי".

 

בדוק גם

בית חולים רמב"ם (צילום: אלי גרוס)

מת מפצעיו הילד בן 11 שנפל מבניין מגוריו בקרית ים

למרות מאמצי הרופאים שנלחמו להציל את חייו בחדר הניתוח נקבע מותו של הילד בן 11 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *