בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / חברי ההנהלה הכלכלית של קיבוץ שמרת התנגדו להקמת מנחת תעופה

חברי ההנהלה הכלכלית של קיבוץ שמרת התנגדו להקמת מנחת תעופה

 

האם מנחת שמרת יורד מסדר היום?  כנראה שכן. השבוע נערכה ישיבה בההנהלה הכלכלית של קיבוץ שמרת והתקבלה החלטה ברוב קולות על  הפסקת מעורבותה של שמרת בקידום הכשרת מנחת התעופה בקיבוץ.

לפני שבועיים נחשף בצפון-1 כי מועצת מטה אשר, החברה הכלכלית, הקיבוץ ויזם פרטי מקדמים את חידוש המנחת מול רשות שדות התעופה, ושינוי התב"ע, כזאת שתוכל לקלוט מטוסי צניחה. לפני ארבע שנים הוקם בקיבוץ שמרת בית ספר פרטי לצניחה שהקיבוץ היה שותף עימו כלכלית עד לפני כשנה.

מנחת שמרת. צילום: דורון גולן
מנחת שמרת. צילום: דורון גולן

המטרה הייתה לקדם את המנחת כך שמטוסי צניחה ינחתו בשמרת, קרוב לאזור הצניחה ולא  יצטרכו לממן את העלות הכלכלית הגבוהה של המראות ונתיחות משדה התעופה בחיפה, כפי שנעשה עד כה.  עוד נכתב כי עיריית עכו מתנגדת בתוקף להקמת המנחת שייפגע באיכות חייהם של תושבי השכונות החדשות שייבנו בקרוב במסגרת הסכם הגג.  מרחק המנחת מכביש 4 הוא כ- 300 מטרים בלבד.

מיד לאחר פרסום הכתבה התגבש ועד מחאה מקיבוץ שמרת, קיבוץ לוחמי הגטאות ועכו.  ביום שבת היה צפוי להיערך כנס  עם נציגי הקיבוצים, ואפילו לנקרי בכבודו. הכנס הוקפא בשלב זה לאור החלטת חברי ההנהלה הכלכלית של הקיבוץ, שלא לתמוך בקידום המנחת והפעלתו.  בשבוע שעבר אף שלח מזכיר הקיבוץ מכתב לחברים  כי לדעתו  יש לקיים את הקשרים העסקיים של שמרת ולא להתנגד להקמת המנחת.  במכתב הוא מתאר כי שמרת הייתה שותפה בעסק הפרטי של בית הספר לצניחה ויצאה מהשותפות לפני שנה, אך מבחינתו זו תהיה טעות עסקית של הקיבוץ שלא לתמוך בעסק וכי שמרת מאמינה בהוגנות עסקית.

מזכיר הקיבוץ הגדיר את עסק הצניחה כ"אקשן חיובי" ואטרקציה.  בדבריו גם תקף מזכיר הקיבוץ את התנהלות קיבוץ לוחמי הגטאות בהבהלה של ציבור ואמר כי הם מקדים נושאים סביבתיים שכפי שנוח להם, בעוד שמטמנת הקיבוץ מזהמת כבר 30 שנה את הקרקע:

"מאז חשיפת התוכנית לקידום המנחת היה בקיבוץ דיון ארוך וסוער, האם זה תקפידו של הקיבוץ לעזור ליזמים להכשיר את המנחת ובוצעו כל מיני פעולות גם לאחר שהקשר העסקי עם בית הספר לצניחה הסתיים והקשר היחד שנוצר זה קשר של שוכר ומשכיר.

"הקיבוץ יצא מהשותפות משיקולים של עלות מול תועלת והיבטים בטיחותיים וכדאיות כלכלית, אך מאידך המשיכו עם היזם לקדם את הכשרת המנחת בחברה כלכלית",  כך אמר גורם  המעורה בפרטים שבוע.

חבר קיבוץ שמרת עמוס חיון מהמתנגדים להקמת המנחת מסביר: "שנודע לנו הסיפור, דרשנו לקבל הסברים.  איך מקדמים מנחת שאנחנו לא רוצים ולא שותפים בו, אבל עוזרים לקדמו ליזם פרטי. לכן הבאנו את הנושא לדיון בשולחן ההנהלה. אני מאמין שהלחץ הציבורי עזר כאן. הודענו לפני שעה שאנו דוחים את הכנס  ואם נבין שמישהו מנסה לקדם מתחת לאפינו, המאבק יתחדש".

חיון מוסיף: "בשיחה עם  סגן ראש המועצה משה דוידוביץ נאמר בצורה מפורשת שהמועצה לא הולכת בניגוד לעמדת התושבים וקידמה את המנחת לאור היוזמה הקודמת של שמרת. כעת שהקיבוץ מתנגד מבחינת המועצה כל הנושא מבוטל".

ערן פלג, מתנגד נוסף להקמת המנחת: "המועצה  הבטיחה שהיא יורדת מהפרויקט חד משמעית.  ויש לנו גם הבטחות מראש עיריית עכו שאמר שהוא מתנגד לכל סוג של מנחת חד משמעית".

 ממועצת מטה אשר נמסר: "קידום המנחת נעשה לבקשת גורמים עסקיים של קיבוץ שמרת. לאור ההתנגדויות שעלו המועצה החליטה לא לקדם את נושא המנחת".

בדוק גם

המפגינים משוחחים עם איתי ויסברג (צילום: ירון ניר)

הורי בית ספר אמירים בבנימינה דורשים רצף חינוכי

עשרות הורים לילדים בבית הספר היסוד אמירים שבבנימינה הפגינו מול בניין מועצת בנימינה גבעת עדה …

המשטרה תקבל באופן אוטומטי את מיקום המתקשרים למוקד 100

מליאת הכנסת אישרה את החוק שיזם השר לבטחון פנים, גלעד ארדן: שיחות חירום למוקד 100 …

תגובה אחת

  1. איזה מטומטמים.. עכשיו יבואו עליהם בהפוכה. בהצלחה קיבוצניקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *