בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / התפרצות העכברת; "אם יש חשד לבוא להיבדק"

התפרצות העכברת; "אם יש חשד לבוא להיבדק"

חשש לקיומה של מחלת הלפטוספירוזיס Leptospirosis (עכברת ) במקורות מים טבעיים, ברמת הגולן.

תשעה בני אדם הגיעו למרכז הרפואי זיו  בצפת לאחר שרחצו בנחלים ברמת הגולן . נחלי הזאכי והזוויתן כבר נסגרו.

תשעה  בני אדם פנו בשבוע האחרון למרכז הרפואי  זיו בצפת לאחר שרחצו בנחלים ברמת הגולן, וחשו בתסמינים המאפיינים את מחלת העכברת (לפטוספירוזיס).

כולם אושפזו אלא ששלושה מתוכם  החליטו אחרי יום אשפוז להשתחרר חתמו על טופס ויתור אשפוז.  אדם אחד בן 45 מאושפז בטיפול נמרץ תומך. תוצאות הבדיקות ממעבדת המומחים במרכז הארץ , טרם התקבלו. צפויות להגיע היום (שלישי) .

בשעות הערב של יום ראשון הגיעו עצמאית לחדר המיון אב (43) ובתו (18), תושבי צפת, כשהם סובלים מתסמינים של חום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים.  השניים סיפרו לצוות הרפואי, כי לפני עשרה ימים, בילו בבריכת המשושים ברמת הגולן ובהמשך לפרסומים, אודות החשש להידבקות ממחלת לפטוספירוזיס (עכברת) במקורות מים טבעיים בגולן, החליטו להגיע לבדיקות בחדר המיון במרכז הרפואי זיו.

האב והבת עברו בדיקות שנשלחו למעבדת המומחים, ובהמשך אושפזו לטיפול והשגחה במחלקה פנימית. מוקדם יותר, באותו היום ,בחור בשנות העשרים לחייו הגיע עצמאית לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת, לאחר שחש ברע,  ובהמשך לשמועות על אנשים שחשו ברע לאחר רחצה ברמת הגולן, הגיע מאחר שרחץ באחד ממקורות המים בגולן במהלך יום חמישי.

ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת, הסביר:  "הלפטוספירוזיס, עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, המפושטת בכל העולם, הנגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים, חולדות וכדומה".

ד"ר אלדשטיין הוסיף : "מחלה זואונוטית, המועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכדומה – עלולים להידבק במחלה".

הסימפטומים המופיעים אצל האדם הם כאבי ראש, חום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול ובהמשך עלולה להוביל לאי ספיקת כליות, דלקת קרום המוח, ואף תמותה –  זאת במידה ולא מטפלים במחלה.

הזמן הדרוש לשם הופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה, נע בממוצע בין שלושה לעשרה ימים. עכברת מתאפיינת בקשת רחבה של סימנים שנעים מהיעדר מוחלט עד לתסמינים המעידים על מחלה חמורה. בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים – השלב הראשון: סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת – חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות שיעול וכדומה.

שלב השני: עלייה שנייה ומחודשת בחום הגוף, מלווה באותם סימנים אך עלול לגרום לפגיעה קשה בכבד, דלקת קרום המוח ואף מוות. ד"ר אדלשטיין הוסיף: "כי הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה הינו פשוט – מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הווריד. בכל מקרה כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה".

משרד הבריאות מסר כי הוא בודק מספר של מקרים שנדבקו ככל הנראה במחלת לפטוספירוזיס (מוכרת גם בתור ״עכברת״). מקור המחלה ככל הנראה במקור מים ברמת הגולן. המשרד בודק ויעדכן שיתקבלו תוצאות מעבדה מדויקות. המשרד פועל בשיתוף רשות הטבע והגנים והרשיות המקומיות. בכל מקרה יש לפעול בהתאם לשילוט במסלולי טיולים ברמת הגולן, ומומלץ שלא להיכנס למקווי מים עומדים".

המרכז הרפואי זיו - צילום המרכז הרפואי זיו
המרכז הרפואי זיו – צילום המרכז הרפואי זיו

מרשות הטבע והגנים נמסר: "לאור הפרסומים פנתה הרשות אל משרד הבריאות לקבלת הנחיות. ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא נבדק. רשות הטבע והגנים פועלת בהתאם להנחיית משרד הבריאות האמון על  קביעת מחלות או זיהומים. בהמשך להנחיית משרד הבריאות סגרה הרשות את הנחלים הזוויתן והזאכי  לאחר שנמצא בדיגום  ממצא קולי, עד לביצוע דיגום נוסף. זו תופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה.

ייתכן  שהמקור הוא צואת פרות, והזרימה הנמוכה מאפשרת התרבות".

בדוק גם

צביקה גרינגולד (7) רפרודוקציה אלכס הובר

"מישהו שכח שיום כיפור ובטעות פתח רדיו, ואז הוא שומע שיש מלחמה"

  יום הכיפורים מסמל לרבים מאיתנו את המלחמה ההיא שפרצה ביום המקודש ליהדות. מלחמת יום …

במהלך האליפות גברה הקבוצה בשלב הבתים על אלופת רומניה 1:3, סיימה בתיקו 3:3 עם אלופת בוסניה, נוצחה 3:2 על ידי אלופת הונגריה וגברה על אלופת אזרבייג'ן 3:4. בשלב רבע הגמר גברה "און גל יונדאי" על אלופת צ'כיה 0:2. במשחק חצי הגמר התמודדה הקבוצה מול אלופת שוויץ. המשחק הסתיים בתיקו 2:2 והוכרע בפנדלים 7:6 לזכות שוויץ. במשחק על המקום השלישי הביסה קבוצתו של נחמני את אלופת בולגריה 2:9. סגל הקבוצה כלל את: אבי נחמני, אופיר טובול, מוטי קדוש, קיקו עמרה, קיקו כהן, עומר לוינזון, מאור לוי, יניב הראל, אלירן אלקובי, רפאל ביטון. כולם מהקריות. ביטון סיים את הטורניר כמלך השערים של הקבוצה, עם 9 שערים. עומר לוינזון 7, מוטי קדוש 6, קיקו עמרה 3, אבי נחמני וקיקו כהן 1 כ"א, השלימו את מכסת השערים. בתום הטורניר קיבלה הקבוצה גביע מטעם הליגה האירופית.

כדורגל 6X6: מקום 3 ל"און גל יונדאי" בליגת האלופות

70 קבוצות השתתפו בסלובניה באליפות אירופה בכדורגל 6X6 דרג שני. קבוצתו של אבי נחמני מקרית ביאליק עשתה הישג ענק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *