בית / שרון / בנימינה / הפתרון למאבק במפחמות: הקמת מתקני פסולת צמחית

הפתרון למאבק במפחמות: הקמת מתקני פסולת צמחית

המשרד להגנת הסביבה אישר תמיכות בהיקף כולל של 26 מיליון שקל ל-6 חברות להקמת מתקנים לעיבוד פסולת צמחית לאנרגיה ירוקה (כּוּפתיוֹת ביומסה) ולמוצרים נוספים בעלי ערך כלכלי, זאת, כחלק מהמאבק במפחמות בשטחי הרשות הפלסטינית המזהמות את אזור השרון. המשרד אישר בקשות תמיכה בהיקף 2.7-5.4 מיליון שקלים לכל אחת משש חברות עבור עיבוד פסולת צמחית וחקלאית כמו גדמי עצים לחומרי גלם, המשמשים כדלק ירוק וידידותי לסביבה. החברות יקימו את מפעלי הייצור באזורי התעשייה בלוד, פתח תקוה, שוהם, קלנסואה, לוחמי הגטאות ובקעת הירדן.

הכופתיות משמשות כמקור לאנרגיה מתחדשת, להסקה ולהפקת אנרגיה. הן נסחרות כמוצר בשוק מוצרי האנרגיה העולמי והשימוש בהן מתומרץ ע"י ממשלות כאנרגיה מתחדשת. הפסולת להפקת הדלק הירוק מגיעה ממקורות שונים כמו גזם, גדמי מטעים, פסולת צמחית. הכופתיות יוצרות חלופה כלכלית לסילוק גדמי המטעים. חומר זה מפחית את הצורך בשימוש בפחם ומפחית את פליטת גזי החממה לסביבה. תמיכת המשרד להגנת הסביבה מהווה הזדמנות ליזמים להיכנס לתחום ייצור מוצר המשמש כדלק ירוק, נמכר בשוק עולמי קיים ובשוק ישראלי מתפתח, ומגובה בתמיכה תקציבית וברגולציה תומכת, שמכוונת את חומר הגלם אל המפעל.

כופתיות ביומסה. צילום: המשרד להגנת הסביבה
כופתיות ביומסה. צילום: המשרד להגנת הסביבה

מפעלי הפחם הפיראטיים (מפחמות) פועלים בעיקר באזור יהודה ושומרון ומכילים ערימות של גדמי עץ הבוערים באופן איטי במשך שבועות אחדים במהלך ייצור הפחמים. שריפת בולי עצים לייצור פחם מתאפיינת בפליטה של מגוון מזהמי אוויר, חלקם מסוכנים ורעילים לאדם. בין היתר נפלטים חלקיקים נשימים, פחמן חד חמצני, תחמוצות חנקן וגופרית, חומרים אורגניים נדיפים (חלקם יוצרי ריחות) ועוד. כאשר תהליך הייצור נעשה בלי איסוף, שאיבה וטיפול בגזי הפליטה, הוא מזהם את האוויר וגורם למפגעי ריח קשים.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר: "להפקת אנרגיה מפסולת חקלאית יתרונות רבים. התחום מפותח בעולם, וככל שטכנולוגיה זו תשתכלל, כך יתפוס מקור אנרגיה זה מקום חשוב במפת האנרגיה הכלל עולמית וכאחד מהפתרונות היעילים לסילוק פסולת. התקציב להפקת אנרגיה מגדמי העצים הוא חלק מהתכנית הרב-שלבית שאנו מובילים לטיפול בבעיית המפחמות ביהודה ושומרון".

ראש מועצת מנשה, אילן שדה, המוביל את המאבק במפחמות, הגיב לחדשות: "אנו מברכים את השר עלכך שקיבל את המלצתנו ליצור כופתיות מהגזם, כפי שהצגנו בפני צוות המשרד ובפני יו"ר חברת החשמל. במקביל לכך על הממשלה להמשיך ולאכוף את איסור מעבר הגזם לרשות ולפעול לפירוק מפחמות בשטחי A ו-B, במידה ויוקמו מחדש".

בדוק גם

סמלת נועם רובו. צילום: דוברות העירייה

אות נשיא המדינה לסמלת נועם רובו מקרית אתא

בין 121 החיילים שקיבלו  את אות הנשיא זכתה בין יתר גם סמלת נועם רובו מקרית …

איציק משעלי

החייל הכי מבוגר בצה"ל: בגיל 70 איציק משעלי עדיין משרת בצבא

משעלי משרת כבר 50 שנה בצבא, 28 שנים מתוכן בשרות הסדיר ובצבא הקבע. רק לפני כחודש סיים אימון גדודי במחנה צריפין. "אני אוהב את זה, אוהב לשרת במילואים, אוהב את המדינה שלי", הוא אומר, "עבורי לשרת בצבא זו זכות גדולה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *