יום רביעי , דצמבר 19 2018
בית / חדשות מקומיות / הסטודנטים אינם מאמינים בתחבורה ציבורית
אוניברסיטת חיפה. צילום: דורון גולן
אוניברסיטת חיפה. צילום: דורון גולן

הסטודנטים אינם מאמינים בתחבורה ציבורית

הרוב המוחלט של הסטודנטים מביע אי אמון בתחבורה הציבורית ומוותר עליה בדרכו אל התואר האקדמי. מסקר מיוחד שערכה עמותת אור ירוק לבדיקת תדירות השימוש של סטודנטים בתחברה ציבורית עולה כי 77 אחוז מהם מוותרים עליה.

הסקר נערך בקרב כ-1500 סטודנטים ב-56 מוסדות אקדמיים, בהם אוניברסיטת חיפה והטכניון, בתחילת שנת הלימודים האקדמית. מהסקר עולה כי בממוצע יבזבז כל סטודנט כ-40 דקות בכל יום בדרכו אל המוסד האקדמי לכל כיוון, שעה ו-20 דקות בכל יום. 30אחוז טענו כי לוקח להם מעל 50 דקות בכל יום להגיע אל מוסד הלימודים. על פי ממצאי הסקר, העלות הממוצעת לנסיעה לסטודנט ביום היא 28.5 שקלים.

אוניברסיטת חיפה. צילום: דורון גולן
אוניברסיטת חיפה. צילום: דורון גולן

באוניברסיטת חיפה עומד פרק הזמן הממוצע לסטודנט להגיע לאוניברסיטה על 50 דקות ועלות ההוצאה היומית הממוצעת על נסיעות היא 31 שקלים. לעומת זאת עומד פרק הזמן הממוצע להגיע לטכניון על עשרים דקות ובעלות ממוצעת של שבעה וחצי שקלים ליום. תמונת המצב מראה כי 52 אחוז מהסטודנטים מגיעים ללימודים ברכב פרטי, 23  אחוז מגיעים בתחבורה ציבורית, עשרה אחוז מגיעים בטרמפים, שמונה אחוז מגיעים ברגל, חמשיה אחוז מגיעים באופניים חשמליים ושני אחוז מגיעים על רכב דו-גלגלי.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "קשה להיות סטודנט במדינת ישראל. מעבר לשכר הלימוד הגבוה, המגורים והמחיה היקרים, סטודנטים רבים נאלצים להחזיק גם רכב פרטי כדי להגיע ללימודים כי אין להם תחבורה ציבורית נוחה וזמינה מהבית אל האוניברסיטה או המכללה. במקום לנצל את השעות הפנויות לעבודה וללימודים, רבים נאלצים לעבוד במספר עבודות  כדי לממן את הרכב פרטי. תחבורה ציבורית זה מוצר צריכה בסיסי עבור השכבות החלשות והוא חייב להיות זמין ונח עבורן, כך הם יוכלו לחסוך כסף רב ושעות רבות שמתבזבזות בכבישים הפקוקים. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לשפר את התחבורה הציבורית אל מוסדות החינוך עבור הסטודנטים כדי לעודד יותר ויותר סטודנטים להשתמש באוטובוס במקום ברכב הפרטי".

באוניברסיטת חיפה ובטכניון צופים כי במידה וחברת "יפה נוף" תעמוד בלוח הזמנים לבניית הרכבל המתוכנן ממרכזית המפרץ אל שני המוסדות האלו, יתקצר הזמן שמבזבזים הסטודנטים בדרכים.

בדוק גם

בני כהן בתו מורן והנכדים ליד האנדרטה. צילום עצמי

נחנכה אנדרטה לזכר 19 צנחנים שנפלו בחווה הסינית

במעמד משפחות שכולות, שר הביטחון לשעבר האלוף במיל' יצחק מרדכי והאלוף במיל' גיורא איילנד נחנכה …

תגובה אחת

  1. סער ברמן

    בושה מצב התחבורה הציבורית בארץ. ממש בושה. כל מה שנשאר זה אולי לקנות איזה דייהטסו או אפילו עדיף איזה קטנוע קטן וזול כמו דיאלים להסתדר בתוך העיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *