יום רביעי , ינואר 16 2019
בית / שרון / זכרון יעקב / מחיר הנסיעה ברכבת לחיילים: אפס שקלים
רכבת (צילום: רכבת ישראל)
רכבת (צילום: רכבת ישראל)

מחיר הנסיעה ברכבת לחיילים: אפס שקלים

ביום ראשון השבוע חזרו החיילים לנסוע בחינם בקווי הרכבת שבין נהריה לתל אביב ובקו המזרחי מראש העין ועד תל אביב. מאחורי המאבק שכלל הפגנות בתחנות הרכבת והגיע עד הכנסת עמד יהודה ברונר מזכרון יעקב.

לפני כארבע שנים הופסקו הנסיעות החינמיות לחיילים ברכבת בימי ראשון בשעות הבוקר המוקדמות בטענה כי התיקים שהם נושאים גורמים לצפיפות ברכבות. כתחליף הועמדו לרשותם קווי אוטובוס שהסיעו אותם לתחנות רכבת מרכזיות שמהן היו יכולים לעלות בחינם. חלק מהחיילים העדיפו לא להיתקע בפקקים של ימי ראשון והמשיכו לנסוע ברכבת תמורת מחיר מלא. ביום ראשון, לאחר סוף שבוע מורט עצבים של אי ודאות בנוגע לשאלה האם החיילים יידרשו לשלם, מעט אחרי 06:00 עודכנו מחשבי הרכבת למחיר אפס שקלים לחיילים.

יהודה ברונר וביתו ניצן מפגינים בתחנת רכבת בנימינה לפני מספר שבועות (צילום: מיכל ברונר)
בתחנת בנימינה לפני מספר שבועות (צילום: מיכל ברונר)

המאבק החל לאחר שברונר, אב לבן שהיה באותה תקופה חייל, התרעם על ההחלטה ועל הסיבה שעמדה מאחוריה. "בדרך כלל חיילים הנושאים תיקים גדולים הם חיילים קרביים שמגנים על כל אזרח ואזרח במדינה וחשוב לתת להם את התנאים האופטימליים לנוחיותם".

המחאה החלה מעט אחרי הפסקת הנסיעות החינמיות, אך עלתה הילוך לפני כחודשיים. לאחר שברונר נתקל במספר הולך וגובר של סטטוסים של חיילים שהתלוננו על ההוצאה הכבדה על רכישת כרטיסים לרכבת, החליט ברונר לבדוק את הלך הרוח באזור מגוריו ולהפתעתו גילה כי אלפי אנשים מתרעמים על המצב ודורשים להחזיר את החיילים לרכבת. המחאה כללה הפגנות מדי יום ראשון בשעות הבוקר המוקדמות בתחנת רכבת בנימינה עם שלטים שעליהם נכתב "מחזירים את החיילים לרכבת". עד מהרה אלפים הצטרפו למחאה, בהם תושבים מזכרון יעקב, פרדס חנה, בנימינה ולאחרונה גם מכרמיאל. גם בתו התיכוניסטית של ברונר, ניצן, הצטרפה למאבק וגייסה תיכוניסטים מכל רחבי הארץ.

"זו ההחלטה הנכונה". יהודה ברונר עם ח"כ איציק שמולי (צילום: ניצן ברונר)
"זו ההחלטה הנכונה". יהודה ברונר עם ח"כ איציק שמולי (צילום: ניצן ברונר)

ביום שישי שעבר, לאחר שהרשת געשה וגם התקשורת המקומית והארצית נדרשו לנושא, פרסם שר התחבורה, ישראל כץ, הודעה בעמוד הפייסבוק שלו ובה נכתב כי הוא הורה למנכ"ל משרדו לפעול מול הנהלת רכבת ישראל וצה"ל כדי לבטל את האיסור ולאפשר לכלל חיילי צה"ל לנסוע בחינם ברכבת גם בימי ראשון בבוקר.זמן קצר אחרי פרסום ההודעה הוציאו אנשי משרדו של השר הבהרה לפיה השינוי ייכנס לתוקף רק בעוד כשבועיים.

ברונר לא אמר נואש וארגן, כמו בכל שבוע, הפגנה בתחנת הרכבת בבנימינה, אליה הצטרפו גם הח"כים מרב מיכאלי ואיציק שמולי. ברונר: "ביום ראשון בשש בבוקר עדיין נאמר לחיילים במודיעין הרכבת ובכלי התקשורת שהאיסור תקף ועד מהרה התארגנה הפגנה נוספת בתחנת בנימינה. לשמחתי הרבה, זמן קצר לאחר תחילת ההפגנה, התקבלה ההחלטה להפסיק במיידית את גביית התשלום מהחיילים".

ברונר מבקש להודות לכל מי שסייע לבטל את ההחלטה: "התקבלה ההחלטה הנכונה לטובת חיילי צה"ל. אני מודה מאוד לחברי הכנסת ולשר הכלכלה, ישראל כץ, על שהפגין רגישות. "אני סמוך ובטוח שהנהלת רכבת ישראל תדע לבצע את הצעדים הנכונים להקלת העומס בימי ראשון בבוקר, כך שגם החיילים וגם האזרחים יוכלו ליהנות מהנסיעה ברכבת. זו הייתה מחאה מיוחדת במינה שלא נסמכה על תרומות ולא זוהתה עם גופים פוליטיים, אלא הייתה מבוססת כולה על אחווה ושותפות של אזרחים, הורים ובני משפחות של חיילים שרצו להקל במעט את השירות של הילדים שלנו. המחאה הזו הוכיחה שגם בדרך ארץ אפשר להשיג מטרות חשובות".

 

בדוק גם

תחנת הרכבת קיסריה פרדס חנה (צילום: נירית שפאץ)

איפה האוטובוסים לתחנת קיסריה פרדס חנה?

פרדס חנה כרכור התברכה בתחנת רכבת, מה שאמור להלכה לשפר את הנגישות של היישוב לשאר …

תגובה אחת

  1. הכי טוב אם היה אפשר לנסוע ברכבת בחינם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *