יום רביעי , ינואר 23 2019
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / החלום והחשד להונאה
בן מיוסט השבוע בבית המשפט (צילום: אדריאן הרבשטיין)
בן מיוסט השבוע בבית המשפט (צילום: אדריאן הרבשטיין)

החלום והחשד להונאה

שנה של חקירה סמויה של מחלק ההונאה במחוז חוף הובילה לפרשה שמסבכת את עו"ד בן מיוסט, עד לפני 10 חודשים מנכ"ל החברה הכלכלית עכו ואנשים נוספים: קבלן בניין בשם סמאר נאג'מי ועוד עובד החברה הכלכלית.

בן מיוסט השבוע בבית המשפט (צילום: אדריאן הרבשטיין)
בן מיוסט השבוע בבית המשפט
(צילום: אדריאן הרבשטיין)

ביום שני הובא עו"ד מיוסט לבית המשפט כשהוא אזוק לעיני כל הנוכחים, בדיון להארכת מעצרו. בין סעיפי המעצר: רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף בנסיבות מחמירות וביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד. מיוסט חשוד במסירת עבודות קבלניות לקבלן נאג'מי תוך כדי ביצוע עבירות תרמית, חשד לכאורה לזיוף מסמכים במסגרת התקשרות עם ממלכת האבירים, אי סדרים במשכורות ששולמו לעובדי החברה הכלכלית, תוך כדי ניפוח משכורות וכן תשלום משכורות פיקטיביות ואי סדרים כלפי  עסקתה של עובדת מסוימת. בית המשפט השלום בעכו האריך בחמישה ימים את מעצרם.

מיוסט, בן 34 יליד עכו, התגורר בעיר עד לפני מספר שנים, אך עבר לירושלים, שם גם נעצר בשש לפנות בוקר על ידי מחלקת ההונאה.  תפקידו הנוכחי הוא מנכ"ל החברה הכלכלית של לוד.

מיוסט הוא איש אמונו של ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, וצמח בתפקידים אותם מילא. כנער היה יו"ר מועצת הנוער העירונית, ובבחירות הראשונות לראשות עיריית עכו הוא ניהל את מטה הצעירים של לנקרי. לאחר מכן מילא תפקיד של סמנכ"ל החברה הכלכלית בעכו במשך שלוש שנים, ואז נבחר לעמוד בראש  החברה הכלכלית, תפקיד שביצע  במשך שלוש שנים נוספות.

במעמד הדיון  בעניינו השבוע, שאלה עו"ד אולמן את חוקרי המשטרה האם הם מתבססים על שני מסמכים בלבד ביחס לחשד על שוחד.

התובע המשטרתי השיב לה כי ממסמכים אלו עולה החשד לתפירת מכרזים. עוד נאמר כי הקבלן החשוד קיבל מכרזים ועבודה בשווי של עד מיליון וחצי שקלים מהחברה הכלכלית במהלך השנים 2013_2015. עוד עולה מהדיון בהארכת מעצר כי החשד הוא שאותו קבלן סייע בשיפוץ משרדי ההנהלה של החברה הכלכלית ללא תמורה. אך התובע המשטרתי אמר: "לא הייתי מגדיר זאת כ'החברה הכלכלית' אלא באדון בן מיוסט. הוא החליט מה שהחליט".

במהלך החקירה הסמויה עלו חשדות גם לגבי מכרז לפרויקט ממלכת האבירים. בפרוטוקול נחשף כי לנקרי המשמש יו"ר הדירקטוריון נחקר בנוגע לפרשה בנוגע לסעיף התקציבי, אך טען בחקירה כי לא נתן הסכמה לכך.

בראיון בלעדי שנתן מיוסט ל"צפון-1" לפני 10 חודשים הסביר מדוע החליט להמשיך הלאה ואמר כי הוא מתמודד על מכרז לתפקיד ממשלתי. הוא ציין אז לראשונה את השאיפות הגדולות שלו. "אחרי מנכ"ל חברה כלכלית, יש רק התפקיד הבא וזה ראש העירייה, אבל למה להתנבא מה זה ייתן", אמר מיוסט שספג ביקורות רבות במהלך כהונתו. יש כאלה כינו אותו "הילד", או "הצעיר" שקיבל תפקיד רם ובעל משקל רב מאוד בגיל כל כך צעיר. בקרב קבוצות אחרות בעכו האמינו כי הוא זה שיירש את הכסא של לנקרי לאחר שהאחרון יגשים את שאיפתו ויתמודד לכנסת. גם בבחירות האחרונות, בבנק השמות, עלה שמו של מיוסט, אבל  אז הוא הסתבך וכל הקריירה המפוארת שלו ירדה לטמיון. בראיון הסביר מסיוט כי לנקרי הוא כמו אבא בשבילו והם הולכים יד ביד ביחד עוד מהימים בהם לנקרי כיהן כמנהל המתנ"ס בעיר. מיוסט אמר אז: "לנקרי האמין בי, לא התייחס אליי כילד. אלה שכן התייחסו אז קיבלתי את זה בהבנה. אנשים מפחדים משינויים, ולוקח זמן כדי למלא תפקיד ציבורי. אני מנהיג ולחתור לאותה תמונת עתיד שאתה מדמיין, ללא התנגדות, זה בלתי אפשרי. התחלתי עם לנקרי יד ביד. לנקרי הציב אתגרים גדולים לעכו, והם לא נגמרו. לכן יכול להיות בעתיד שיגיע הרגע הזה להתמודד בבחירות ואם אני ארצה בזה, אולי זה יקרה".

במהלך השנים גם מבקר העירייה לא פסח על ההתנהלות של החברה הכלכלית בעכו שהכניסה שותפים עסקיים פרטיים למיזמים וכך אמר מיוסט: "החברה הכלכלית השקיעה 330 אלף שקלים, ושמורה לה זכות וטו בכל החלטה על השוק, כלכלית ומשפטית. זו הייתה עסקה מעולה והחזרנו את ההשקעה. אני הקמתי את  החברה הכלכלית כשלא היה לה הון או תזרים ולא עובדים ושום דבר והחייתי אותה, לא הייתה שנה שהפסידה כסף".

עורכת דינו תמי אולמן מסרה: "בן מיוסט שוחרר ביום רביעי למעצר בית של חמישה ימים. מיוסט טוען לחפותו, נתן גרסה מלאה ואין דבר שקושר אותו למקרה. עובדה שהייתה חקירה סמויה ולא מצאו פגם בהתנהלותו, ומכאן שחרורו".

 

 

 

 

בדוק גם

wp-1462044471728.jpg

ראש העיר מארח

תרבחו ותסעדו מהמימונה של ראש עיריית עכו שמעון לנקרי בהיכל העירייה יחד עם התושבים. Share …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *