בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / ההסתדרות ונעמ"ת נערכים למאבק מול הנהלת בית הקשיש בעכו 

ההסתדרות ונעמ"ת נערכים למאבק מול הנהלת בית הקשיש בעכו 

מחריף המאבק  בין העובדים להנהלת בית הקשיש בעכו. היום (חמישי) הוציא בית המשפט השלום בעכו צו הרחקה כנגד יו"ר מרכז יום לקשיש מוריס בן -שושן וחבר הנהלה נוסף, בחשד לאיומים כלפי אחת העובדות במרכז היום. במקביל הסתדרות העובדים ונעמ"ת נערכים להגיש תביעות לבית הדין לעבודה כנגד העמותה לאחר שהליך הגישור נכשל והתפוצץ מיד עם פתיחתו. משרד העבודה והרווחה התריע כי במידה ולא יאושרו תקנים נוספים למרכז במצבו הנוכחי, המשרד לא יעביר תקציב להפעלתו.

רקע: בשבוע שעבר הפגינו עשרות קשישים בחשש כי סכנת סגירה מרחפת מעל בית הקשיש בעכו. קשישים בני משפחות ועובדים הניפו שלטים הקוראים לבן שושן להוסיף תקני כוח אדם כפי שהמשרד לשירותים חברתיים דורש. בית הקשיש בעכו קולט מידי יום 50 קשישים ועוד 14 תשושי נפש. הפעילות נערכת עד השעה 14:00.

בית הקשיש מהווה אלטרנטיבה יחידה עבור הקשישים, חלקם  במצב סיעודי או שלקו  בדמנציה.  הקשישים משלמים  דמי השתתפות בין 5-15 שקלים בחודש.   משרד הרווחה מאיים כי לא יעביר את התקציבים להפעלתו במידה והמרכז לא יעמוד בתקנים הנדרשים.

בית הקשיש בעכו הוקם במתכונת עמותה עותמאנית בסוף שנות ה- 70 על ידי סגן ראש עיריית עכו בעבר יוסף גרשון ותושב עכו אליהו אשכנזי. המבנה הוקם על ידי הסוכנות היהודית וניתן בחכירה לעיריית עכו. המטרה בהקמת בית הקשיש הוא ניהול של מרכז יום לרבות כלכלה, תרבות, רפואה וסעד, פעילויות למען הזקן בעכו, לתת שירותים לקשישים שלא לצורך עשיית רווחים, אלא כיסוי הוצאות.  בית הקשיש נתמך על ידי משרד הרווחה, ביטוח לאומי, ועיריית עכו ומשמש כמלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח, ר"כ).  ההוצאות והשכר משולמות  על ידי האגודה  שההכנסה העיקרית היא מזכאי חוק הסיעוד ונתמכי רווחה. התשלום ניתן עבור יום ביקור.  עיריית עכו תומכת  ב- 25 אחוז מהשתתפות קשיש מסובסד רווחה מתקציב אגף לשירותים חברתיים בעירייה.  כמו כן מסייעת בתשלום מים, חשמל, נהג במשרה מלאה ואחזקה חיצונים של המבנה.  בשנה האחרונה החלה בנייתו של המבנה החדש של בית הקשיש שנמצא לקראת  סיומו ומיועד לתשושי נפש. עיריית עכו תקצבה מבנה זה ב- 700 אלף שקלים. המימון הנוסף תוקצב מביטוח לאומי ומשרד הרווחה.

הפגנת הצוות והקשישים בשבוע שעבר. מרכז יום לקשיש עכו (צילום: אושרי כהן)
הפגנת הצוות והקשישים בשבוע שעבר. מרכז יום לקשיש עכו (צילום: אושרי כהן)

בן שושן, בן 93,  מכהן כיו"ר העמותה לקשיש בהתנדבות במשך 25 שנה. בעברו רושם קריירה פוליטית מרשימה.  משנת 1955 כיהן כסגן של שבעה ראשי ערים.    בעמותה המפעילה את מרכז היום יש 14 חברי נאמנים, תושבי עכו הפועלים אף הם בהתנדבות. לאחרונה התגלעו  חילוקי דעות בין עובדות המקום  לבן שושן. העובדות התאגדו בהסתדרות, בן שושן סירב להכיר בוועד, ונגרר לדיון בבית המשפט. התאגדות העובדות קיבלה תוקף משפטי.

במקביל מחודש ינואר 2017 התריעו במנהל הרווחה כי בית הקשיש  נמצא במחסור כוח אדם על פי תקני משרד הרווחה.  ניסיונות רבים של  אגף לשירותים חברתיים  בעכו, ומחוצה לו לדבר עם בן שושן שיוסיף תקנים עלו בתוהו. לאחרונה הגיע לבית הקשיש מפקח   מחוזי מטעם משרד הרווחה בירושלים שהוציא מכתב מפורט בו נדרש בית הקשיש להוסיף תקנים של 3 משרות מלאות של עובדים עבור מכסת הקשישים קיימת.

לאחרונה המפקחת הארצית על בתי יום לקשיש הודיעה כי  לא יינתן אישור הפעלה למקום.  כך כתבה: "במידה ולא יאוישו המשרות והאווירה במרכז היום בין העובדים לעמותה לא תשתפר, לא נוכל להמשיך את המשך הפעלת המקום. כמו כן מצב זה יגרור באופן מידי הפסקת תשלומים והפסקת מימון הבנייה למרכז החדש".

בחודש ינואר ביקר במרכז  יום לקשיש עו"ס ואד מוהנא- מפקד מחוזי שקבע שיש פער בין כוח האדם  לבין התקשיר.  במכתב מציין מוהנא  שהמרכז בעכו משמש כמרכז משולב ולכן ישנן מספר תפקידים שהינם תקפים לשני האגפים כמו: מנהלת עו"ס, מזכירות  ומטבח ועובדה אחזקה אחד.  מוהנא כותב כי יש צורך במינוי עו"ס ברבע משרה לאחר שיעברו למבנה החדש, אחות: המרכז מעסיק 5 שעות בשבוע ויש צורך בחמש שעות נוספות, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק: יש צורך ב- 6 שעות  באגף לתשושי נפש,  עובד תעסוקה: במרכז מועסקת עובדת 3 שעות באגף תשושי נפש ו-19.5 שעות באגף התשושים, ןיש צורך להוסיף עוד 33 אחוז משרה.  מטפלות:  במרכז מועסקות 4 מטפלות ב-109.5 שעות.  במכתב מציין העו"ס כי עבור 10 ותיקים תשושי נפש יש להקצות מטפלת במשרה מלאה ועבור כל 20 תשושים רגילים יש להקצות משרה מלאה. לכן יש צורך בהוספת 1.75 משרת מטפלת לאגף התשושים ועוד 1.5 לאגף תשושי נפש. ברשימת הוספת כוח האדם נמצא גם עובדות ניקיון. המקום מחזיק עובדת אחת בהיקף משרה של 0.75 משרה, שהדרישה היא  למשרה מלאה בכל אחד מן האגפים.  עוד ברשימה  ליווי הסעות ועובד אחזקה.

"התרשמתי שיש לחץ גדול על עובדי המרכז והשלמת כוח אדם", כותב מוהנא, "השלמת תוספת כוח אדם אמורה להקל עליהם מחד ומאידך להטיב רבות עם מבקרי מרכז היום.  מרכז היום אמור להיות מאוזן תקציבית אם הוא מגיע למקסימום הקליטה שיש לו באישור ההפעלה.  כאשר שטח  המרכז יגדל, המרכז יקבל אישור לקלוט מעבר ל- 50 וותיקים ביום". מוהנא סיים מכתבו כי הוא מצפה שעד חודש מרס יושלמו תקנים כוח אדם, אך זה לא קרה.

כעת ספק אם משרד רווחה ייתן בשבוע הבא אישור הפעלה למקום. השבוע נערכה פגישה של ילדי הקשישים בניסיון לשוחחעם  בן שושן  שיסכים לדרישות המשרד.

נמצא בשלבי בנייה סופיים המרכז החדש לקשיש בעכו (צילום: אושרי כהן)
נמצא בשלבי בנייה סופיים המרכז החדש לקשיש בעכו (צילום: אושרי כהן)

"קטסטרופה והרס"

חברת ההנהלה היחידה שמביעה ביקורת על ההתנהלות המרכז היא פלורי לוגסי, מי שגם הייתה שותפה להקמתו בשנות ה-70 ושימשה מנהלת אגף הרווחה בעכו.  אף אחד חוץ מלוגסי לא מתערב במשבר שנוצר. במקביל גם כל הוצאות עורכי הדין מול התאגדות העובדות נעשות על חשבון העמותה ומוערכות בעשרות אלפי שקלים.  בהסתדרות ונעמ"ת מסבירים השבוע כי לא יוותרו, בעיקר לנוכח הפניות שמתקבלות על התעמרותו של בן שושן כלפי העובדות שקורסות תחת הנטל.

לוגסי: "זה קטסטרופה והרס. בן  שושן מחליט להרוס את המקום בגלל שהעובדים הקימו ועד דרך ההסתדרות. הוא מתנקם בהם, מדבר אליהם לא יפה משפיל אותם. היה לי חלק בהקמה של המקום, בשנת 1971, הקמנו את המקום והמרכז בעזרת עיריית עכו, הביטוח לאומי ומשרד הרווחה. בן שושן  הקדיש זמן רב מאד וכוחות ומאמץ שהמרכז יתפקד וישרת את הקשישים, אלא שלפני תקופה פחות משנה העובדים התאגדו והכל התהפך. בן שושן מזלזל ומבייש אותם- דברים ששמעתי במו אוזני. בן שושן מעסיק עו"ד בתביעה  מול ההסתדרות בשכר מעל 40 אלף שקלים מתקציב מרכז היום על חשבון הקשישים.  זה ממש עוול שלא  יכולים לפטר אותו. אני מתכוננת לפנות להקדש, למשרד המשפטים ולתלונות הציבור שיעשו מעשה ויפסיקו להרוס מסגרת מצוינת. דיברתי עם מנכ"ל העירייה אוהד שגב וכולם הבטיחו לי שיעשו מעשה, ולא עושים כלום. כל חברי ההנהלה חוץ ממני בעדו ומרימים יד לכל דבר ואני מתרעמת- זה לא יכול להיות.  אני יודעת שראש העירייה שמעון לנקרי המליץ על חבר שייכנס להנהלה על מנת לחזק את ההנהלה שיהיה יותר יעיל והוא סירב".

"מעולם לא שמעתי על שפה כזאת"

עופרה כהן- אלקיים (צילום: דורית ריטבו)
עופרה כהן- אלקיים (צילום: דורית ריטבו)

יו"ר נעמ"ת גליל מערבי עופרה כהן -אלקיים: "הכרזנו על סכסוך עבודה  והגשנו תביעה לבית הדין. יש 13 עובדות במרכז יום לקשיש. בנוסף כיו"ר נעמ"ת אני מטפלת בתביעה אישית נגד ההתעמרות בעבודות מטעם נעמ"ת מרכז והיו"ר הארצית מעורבת גליה וולך. אני מקבלת תלונות על שפה ירודה ומזלזלת. אנחנו פועלים בעניין של הגעה להסכם קיבוצי כדי לתת להם בטחון תעסוקתי, בפרק הכלכלי והארגוני ובמקביל, בהתעמרות במקום העבודה.  אני יכולה להעיד שמעולם, 25 שנה בהסתדרות,  ומאד מעורבת, מעולם לא שמעתי על שפה כזאת. הייתי עדה להתרחשות  ויחס נורא של בן שושן לעובדות בשבוע שעבר שהיינו אצל הממונה על יחסי עבודה בניסיון גישור. באופן אישי ראיתי במו עיני את השפה הירודה ואת הצעקות, וחוסר הבנה ובוטות. הזדעזעתי. אנחנו לא נוותר, עד כאן".

ביתה של אחת הקשישות: "העובדות  במקום, עובדות בנשמה, הם בלחץ לחלק אוכל כי רק אחת מגישה אוכל והאוכל מגיעה קר. הם צריכים כוח אדם לפי התקנים.  אם יסגרו את המקום, ההורים שלנו לא יחזיקו מעמד. אומרים 'אל תשליכי לעת זקנה', ולדעתי עיריית עכו חייבת להתערב ומהר".

מרגלית דיצי ביתו של קשיש במקום: "אבי בן 88 נמצא במרכז כבר חמש שנים. לסגור את זה יהיה עוול, גזר דין מוות עבור הרבה קשישים. אם לא יהיה מועדון אבא שלי לא יהיה בחיים. אבא שלי עם אלצהיימר  והשתפר מצבו וישן טוב בלילה וקם בבוקר בכיף. אני ממש מזועזעת מכל זה, הופתענו. אנחנו נעשה כל מה שדרוש.  לסגור כזה דבר זה יותר גרוע מלסגור פעוטון לתינוקות. זה מקום שנותן שמחת חיים לקשישים".

בן שושן:" הוויכוח הוא על השעות"

מוריס בן שושן: "יש בנינו ויכוח כי המרכז עובד 6 שעות ביום. לפי התקן אני מוכן לקבל עובדים עד השעה 14:00 כשהמקום פתוח ולא לתת 8 שעות עבודה שאין אף נפש חיה במרכז. אני מוכן להוסיף כל שעה שהתקן נותן כשהמועדון פתוח. אני מתעקש שהתקנים לא נכונים. שנגמור את הבנייה של הבניין החדש בעוד חודש -חודשיים אני לא רוצה להישאר ומתכוון לפרוש.  הוויכוח  כרגע הוא לא על תקנים אלא על השעות. בעמותה יש כסף ציבורי ואני לא אפזר אותו. אני לא מתרגש מהביקורת עליי, כולם מוסתים. אני לא מדבר עם העובדות בכלל, לא מתערב, מגיע לשעתיים והולך הביתה. אני אוהב את הקשישים והמצב היה טוב עד לפני 3 חודשים שהחליטו להוסיף תקנים שלא נחוצים. מבחינתי שיביאו בורר שיחליט מה לעשות כי על כסף ציבורי לא מתפשרים".

תגובת משרד העבודה והרווחה: "לצערנו הרב, מרכז היום לא עובד על פי הנחיות משרד העבודה והרווחה והרשות המקומית ולכן העמותה זומנה לבירור. נדגיש שאי מילוי תקנים על פי הנחיות פוגע ישירות בקשישים. נציין כי על כל 20 קשישים צריכה להיות מטפלת אחת, ובמצב שאין תקינה מתאימה,  השירות הניתן לקשישים – נפגע. נדגיש כי במידה והעמותה לא תעבוד על פי התקנים המקום לא ייסגר אלא  תופסק ההתקשרות עמו וידאגו להביא מפעיל אחר".

 

בדוק גם

IMG-20180424-WA0090

שריפה פרצה בבניין לדיור מוגן בשדרות הגעתון

שבעה צוותי כיבוי בפיקודו של רשף עופר חזן, פועלים בשריפת בניין דירות בן שבע קומות …

עסקים סגורים באזור תעשייה בנימינה (צילום: שלומי סלמה)

שלומי סלמה: "המועצה מזניחה עסקים מקומיים"

הארנונה לעסקים בבנימינה גבעת עדה הועלתה שוב, וחבר המועצה, שלומי סלמה, יוצא נגד מה שהוא …

תגובה אחת

  1. אנונימי

    אני בטוחה שראש העיר שמעון לנקרי יתערב השבוע ויעשה סוף לעידן מוריס בן שושן בהנהלה.
    עדיין מדוע אף אחד לא שואל מה חלקו של שלמה הולנדר גזבר האגודה בהתנהלות ההרסנית הזאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *