בית / דעות / בחייהם ובמותם

בחייהם ובמותם

מאת: סיגלית הופרט-שגב

כשנפטרה הרבנית מרגלית יוסף אמר עליה בעלה: "רעיתי המנוחה הרבנית הדגולה, אשת חיל עטרת בעלה, אשר ברוב מסירותה והשגחתה עליי הגעתי עד הלום".

כשמנחם בגין נבחר לראשות הממשלה ב~1977, הוא הזמין לבמה את אשתו עליזה, ובפרפרזה על דברי הפסוק מספר ירמיהו אמר לה: "זכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותיך, לכתך אחרי במדבר בארץ זרועת מוקשים", כשהוא מתייחס לתקופה הקשה שעבר, כשלחם בצבא פולין ובמתחרת נגד הבריטים.

פרנקלין רוזוולט נחשב לאחד משלושה נשיאי ארצות הברית הטובים ביותר, יחד עם ג'ורג' וושינגטון ואברהם לינקולן, אבל האם היה הופך להיות נשיא ארצות הברית ללא אלינור העומדת לצידו? הוא היה הנשיא שכיהן את הזמן הארוך ביותר מבין נשיאי ארצות הברית _ ארבע קדנציות _ כל זאת, כשהוא משותק בפלג גופו התחתון ויושב בכיסא גלגלים.

(צילום אילוסטרציה: פוטוליה)
(צילום אילוסטרציה: פוטוליה)

האם מאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה?

תחשבו על שלוש הנשים האלה. הן מאוד שונות, אבל יש להן מאפיינים דומים. שלושתן היו מאוד ביישניות. מרגלית גידלה 11 ילדים, אלינור שישה ועליזה רק שלושה ילדים, אבל יכול להיות שזה משום שכל חייה סבלה ממחלת ריאות מאוד קשה. יש החושבים, ששלושתן הקריבו את עצמן על מנת שהבעל יוכל להגשים את עצמו. לא לחינם מרגלית מתוארת כ"דמות מופת של עזר כנגדו". עליזה בגין למדה ארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים אך כמעט שלא יצאה מהבית, ואלינור זכתה לתהילת עולם כפוליטיקאית, דיפלומטית ואקטיביסטית בעיקר לאחת מות בעלה. זה לא היה קורה, אם הייתה הולכת לעולמה, כשתי הנשים האחרות, לפני בעלה.

אני מניחה, שאם היינו שואלים את שלושתן, הן היו בטוחות שהן הגשימו את ייעודן בחיים, שהן שלמות עם חייהן ומודעות לכך שבזכותן התחוללו דברים גדולים. אני מכירה בזה ומכבדת את זה, אך אני גם תוהה מה היה קורה עם אותן נשים, לו היו חיות בתקופתנו, לו ניתן להן החופש לעמוד בזכות עצמן, לחלום ולהגשים את שלהן.

בסופו של דבר, כגברים או כנשים אנחנו יכולים לזקוף את הצלחתנו או כישלוננו לבן הזוג שלנו. אם זכינו ויש לנו כזאת מרגלית או עליזה או אלינור, אין ספק שנוכל להגשים את כל החלומות.

עובדיה יוסף נקבר ליד מרגלית שלו בבית העלמין סנהדריה בירושלים. מנחם בגין נקבר ליד עליזה בהר הזיתים ואלינור ליד פרנקלין בהייד פארק בניו יורק. בחייהם ובמותם.

 

בדוק גם

צביקה גרינגולד (7) רפרודוקציה אלכס הובר

"מישהו שכח שיום כיפור ובטעות פתח רדיו, ואז הוא שומע שיש מלחמה"

  יום הכיפורים מסמל לרבים מאיתנו את המלחמה ההיא שפרצה ביום המקודש ליהדות. מלחמת יום …

במהלך האליפות גברה הקבוצה בשלב הבתים על אלופת רומניה 1:3, סיימה בתיקו 3:3 עם אלופת בוסניה, נוצחה 3:2 על ידי אלופת הונגריה וגברה על אלופת אזרבייג'ן 3:4. בשלב רבע הגמר גברה "און גל יונדאי" על אלופת צ'כיה 0:2. במשחק חצי הגמר התמודדה הקבוצה מול אלופת שוויץ. המשחק הסתיים בתיקו 2:2 והוכרע בפנדלים 7:6 לזכות שוויץ. במשחק על המקום השלישי הביסה קבוצתו של נחמני את אלופת בולגריה 2:9. סגל הקבוצה כלל את: אבי נחמני, אופיר טובול, מוטי קדוש, קיקו עמרה, קיקו כהן, עומר לוינזון, מאור לוי, יניב הראל, אלירן אלקובי, רפאל ביטון. כולם מהקריות. ביטון סיים את הטורניר כמלך השערים של הקבוצה, עם 9 שערים. עומר לוינזון 7, מוטי קדוש 6, קיקו עמרה 3, אבי נחמני וקיקו כהן 1 כ"א, השלימו את מכסת השערים. בתום הטורניר קיבלה הקבוצה גביע מטעם הליגה האירופית.

כדורגל 6X6: מקום 3 ל"און גל יונדאי" בליגת האלופות

70 קבוצות השתתפו בסלובניה באליפות אירופה בכדורגל 6X6 דרג שני. קבוצתו של אבי נחמני מקרית ביאליק עשתה הישג ענק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *