בית / כללי / אשת השנה בספורט: ענבל פיזרו

אשת השנה בספורט: ענבל פיזרו

לפני 24 שנים הגיעה למרכז השיקום והספורט של מועדון איל"ן חיפה בקרית חיים ילדה בת 5 מקיבוץ יזרעאל. הוריה ביקשו לסדר לה מקום שבו תוכל לקיים פעילות ספורט. לפני שלושה חודשים עלתה אותה ילדה על הפודיום בבריכת השחייה בריו דה ז'ינרו כדי לקבל מדלייה אולימפית – התשיעית בקריירה שלה, בארבע אולימפיאדות פאראלימפיות רצופות. רק כדי לסבר את האוזן – ספורטאי ישראל (כולם ביחד) זכו בכל האולימפיאדות הרגילות משנת 1948 בלונדון ועד 2016 בריו, בתשע מדליות.

הילדה הקטנה ממועדון איל"ן חיפה היא ענבל פיזרו, אשת השנה בספורט המקומי. ענבל (29), נמצאת מאז המשחקים הפארלימפיים בחופשה מפעילות ספורטיבית. היא החלה ללמוד לפני כחודשיים בבן תחומי בהרצליה, והיא שוקלת את צעדיה לעתיד. לא מן הנמנע שהיא תפרוש מפעילות תחרותית אחרי קריירה מדהימה.

"אין שום סיכוי שאעזוב את איל"ן חיפה". ענבל פיזרו
"אין שום סיכוי שאעזוב את איל"ן חיפה". ענבל פיזרו

פיזרו היא אישה מדהימה. בראיון מיוחד ל'הד הקריות', היא לא התחמקה מאף שאלה, מראש אמרה שאפשר לשאול הכל. ראיון גלוי לב, שהדגיש את האישיות הנדירה שלה ובעיקר את אומץ ליבה. פיזרו משותקת בגפיה התחתונות: "נולדתי עם סיבוך של כלי דם בחוט השדרה, בגיל שלושה חודשים היה לי דימום בגב שהותיר אותי משותקת".

כאמור בגיל 5 החליטו הוריה לקחת אותה למועדון איל"ן חיפה בקרית חיים. "המשפחה שלי דיי חריגה, גרנו יחסית רחוק, אבל ההורים שלי הבינו שהפעילות באיל"ן חיפה שווה את המאמץ הקשה, התכנון לא היה שאהיה ספורטאית מצטיינת, הרעיון היה להעצים ילדה עם מוגבלות. בשנים הראשונות נסעתי פעמיים בשבוע לקרית חיים. תחילה עסקתי בפעילות ספורט מגוונת, פרט לשחייה שיחקתי טניס על כיסאות גלגלים, עסקתי בהתעמלות וענפי ספורט אחרים. בשלב מסוים הבנתי שאם אני רוצה להתקדם אני חייבת לבחור ענף אחד ולהתמקד בו. החלטתי להקדיש את כל כולי לשחייה. בגיל 10 ראו במועדון שיש לי פוטנציאל ובשלב מסוים החליטו לשלב אותי בתחרויות. בגיל 12 כבר השתלבתי בתחרויות של בוגרים".

יפה, חכמה, אמיצה, ספורטאית אגדית. ענבל פיזרו (צילום: איסר רביץ)
יפה, חכמה, אמיצה, ספורטאית אגדית. ענבל פיזרו (צילום: איסר רביץ)

"תמיד הייתי ילדה שחתרה להיות עצמאית"

המעבר לספורט תחרותי ברמה גבוהה דרש מחיר. פיזרו הייתה חייבת להעלות את מכסת האימונים לשלוש וארבע פעמים בשבוע. זה אומר שהנטל על המשפחה גדל, אבל בקיבוץ נרתמו חברים לעזרת המשפחה, שהתנדבו להסיע את פיזרו למועדון בקרית חיים ובכך הקלו מאוד על ההורים. "תמיד הייתי ילדה שחתרה להיות עצמאית, לא תלויה באף אחד. בגיל 17, ברגע שיכולתי להוציא רישיון עשיתי זאת, ומאז אני מגיעה למועדון בכוחות עצמי".

עם השנים התקדמה פיזרו בשחייה ומהר מאוד מצאה את עצמה ברחבי הגלובוס במדינות רבות. כבר בגיל 17 היא השתתפה במשחקים הפארלימפיים באתונה. אבל למרות העיסוק היום-יומי בספורט, בצורה מקצוענית, היה חשוב לה לתרום למדינה. בהגיעה לגיל גיוס, התנדבה פיזרו לצה"ל, הוסמכה כמדריכת שחייה במכון וינגייט ושירתה בתפקיד זה.

אחרי שהשתתפה בשנת 2004 לראשונה במשחקים הפאראלימפיים השתתפה פיזרו בשלוש אולימפיאדות רצופות נוספות, 2008 בבייג'ינג, 2013 בלונדון ובקיץ 2016 בריו, בהם זכתה בתשע מדליות (ראו רשימה מפורטת). "באולימפיאדת אתונה הייתי בהלם, הייתי צעירה וזו הייתה הפעם הראשונה שלי. בייג'ינג הייתה הכי מרשימה, וגם הצלחתי בה, כמו גם בלונדון".

ספורטאית השנה בטקס ספורטאי השנה של הד הקריות. ענבל פיזרו (צילום: אדריאן הרבשטיין)
ספורטאית השנה בטקס ספורטאי השנה של הד הקריות. ענבל פיזרו
(צילום: אדריאן הרבשטיין)

מחלה קשה לפני היציאה לריו

אולימפיאדת ריו הייתה קשה מאוד מבחינתה של פיזרו. ההכנות השתבשו מאוד, שכן שלושה חודשים לפני האולימפיאדה היא חלתה מאוד, גם דלקת ריאות ובהמשך עוד וירוס עם חום גבוה. משך חודש היא שכבה במיטה ולקחה אנטיביוטיקה. למרות זאת לעולם לא תשמעו ממנה תירוצים. מבחינתה זו הייתה האולימפיאדה הכי קשה.

אחרי שלוש מדליות בבייג'ינג ועוד שלוש בלונדון כמה מדליות ציפית להשיג בריו?
"הציפיות שלי לא ניתנות למדידה במספר מדליות. הייתה בי אמונה שאם אצליח לשקף בתחרות את הכושר שלי בשלוש השנים האחרונות אצליח להגיע ליותר ממה שהשגתי".

כגודל הציפיות כך האכזבה?
"גודל האכזבה כגודל הסיכון. ככל שעברת יותר בחיים, ככל שאתה יותר בוגר, או מבוגר, רמת הסיכון עולה. היום אני אחרי ארבע אולימפיאדות, עברתי הרבה כשלונות, פחדתי מכשלונות, ציפו ממני כשחיינית מעוטרת".

סוף טוב הכל טוב, אחרי שלושה משחי גמר בהם לא הצליחה פיזרו לזכות במדליה היא זינקה למקצה הגמר האחרון – 200 מ' מעורב אישי וסיימה במקום השלישי. מיד אחר כך אמרה שהיא סיימה את האולימפיאדה בתחושה של פספוס.

הרבה קרדיט למאמן. יעקב בייננסון (צילומים: אילן חיפה)
הרבה קרדיט למאמן. יעקב בייננסון (צילומים: אילן חיפה)

הרבה קרדיט למאמן יעקב בייננסון

המשפט האחרון מסביר את גדולתה של הספורטאית הענקית, שלעולם לא עשתה לעצמה הנחות, עבדה קשה כל הזמן ותמיד שאפה להוציא מעצמה את המיטב. חשוב לציין את מאמנה מזה שנים רבות יעקב בייננסון שלו יש חלק גדול בהצלחתה (בקרוב יתפרסם כאן ראיון עם בייננסון). כדי להבין את גדולתה מן הראוי לספר על המשלחת הישראלית בכלל בארבע המשחקים הפראלימפיים האחרונים בהם השתתפה פיזרו.

באתונה 2004 השתתפו 24 ספורטאים מישראל ב-9 ענפי ספורט. המשלחת הישראלית זכתה ב-14 מדליות, פיזרו חזרה עם שתי מדליות. בבייג'ינג 2008 השתתפו 48 ספורטאים מישראל, שהתחרו ב-11 ענפי ספורט. המשלחת הישראלית זכתה בשש מדליות בלבד, מחציתן של פיזרו, כולן מדליות כסף. כוכבת המשלחת הישראלית. בלונדון 2012 השתתפו 25 ספורטאים מישראל ב-9 ענפי ספורט. המשלחת זכתה ב-8 מדליות. פיזרו הייתה גם כאן הכוכבת הגדולה של המשלחת עם 3 מדליות, כולן מארד. בריו דה ז'נירו 2016 השתתפו 33 ספורטאים מישראל ב-11 ענפי ספורט. המשלחת חזרה לארץ עם שלוש מדליות בלבד, פיזרו זכתה כאמור באחת מהן.

"חייבים להשקיע בתשתיות"

איך את מסבירה את הנסיגה בהישגים של הספורטאים הפראלימפיים

– שלוש מדליות בלבד בריו, לעומת 8 בלונדון?

"השינוי הכי משמעותי הוא שהספורט הפראלימפי, בעיקר בשנים עברו וגם בשנים האחרונות, הוחזק בעיקר על ידי נכי צה"ל. הספורט הפראלימפי העולמי מאוד התקדם. היום אדם שנפצע בגיל 20, או יותר, הסיכוי שלו להצליח בספורט הפראלימפי הוא אפסי. אנחנו מדינה שתרבות הספורט לא מעוצבת, חייבים ליצור יותר תשתיות כדי שיהיה בסיס גם לספורט האולימפי וגם לפראלימפי, חייבים להשקיע בתשתיות".

לא תאמינו עד כמה הספורט טבוע בדמה של הספורטאית הענקית. לשאלתי מה התחביב שלה ענתה פיזרו ללא היסוס: "התחביב הגדול שלי הוא סקי. כל חורף, פרט לשנה אולימפית (בגלל הסיכון מפציעה) אני נוסעת לחו"ל לעשות סקי, בצרפת, שוויץ ועוד מדינות וכמובן גם בחרמון, כשאפשר. בדרך כלל אני יוצאת עם קבוצה שנקראת 'עמותת ארז', שהכשירה מדריכים. זו קבוצה מגובשת וכיף לצאת איתה".

כבוד. מנהלי איל"ן חיפה מעניקים מגן הוקרה לפיזרו ולחבריה מאיל"ן אחרי שחזרו מריו
כבוד. מנהלי איל"ן חיפה מעניקים מגן הוקרה לפיזרו ולחבריה מאיל"ן אחרי שחזרו מריו

תסבירי איך אישה נכה עושה סקי?

"יושבים על כיסא שמחובר למגלש אחד של סקי, ומשתמשים במקלות שמחוברות לידיים לשם איזון, זה כיף גדול".

אחרי 24 שנים במועדון איל"ן חיפה וקריירה ספורטיבית שנמשכת קרוב כ-20 שנה נמצאת פיזרו על פרשת דרכים. היא הגשימה כמעט את כל החולמות הספורטיביים שלה, פרט אולי למדליית זהב פראלימפית. מיד אחרי ריו לקחה פיזרו חופש, לפני כחודשיים החלה ללמוד בהרצליה והיא מתגוררת היום בתל אביב. שלושה ימים בשבוע היא מקדישה ללימודים, זה אומר שהיא צריכה לקבל החלטה חשובה. "אני נמצאת כעת בחופשה מאימונים, אצטרך לחשוב מה אני עושה הלאה. יש סיכוי שאפסיק להתאמן, זו אופציה, אך עדיין לא הוחלט, אני ממש לא יודעת אם אמשיך".

יש מצב שתמשיכי לשחות בכל זאת אבל במועדון אחר, קרוב לתל אביב?
"אין שום סיכוי שאעזוב את איל"ן חיפה, את רוב שנותיי עשיתי שם, קיבלתי המון. זה מועדון שנותן תחושת שייכות ולא קיים בכל האזור וגם בכל הארץ, פרט לספיבק רמת גן, מועדון דומה שיכול לתת מענה לאוכלוסייה עם מוגבלויות, בעיקר לילדים. גם אם אפסיק להתאמן אמשיך להיות שייכת לאיל"ן חיפה בדרך כלשהי, אולי בהדרכה או בכל דרך אחרת".

לזה קוראים נאמנות ללא גבולות, עוד תכונה גדולה שגילינו אצל פיזרו במהלך הראיון, ואז זרקתי שאלה של סבתא פולנייה, שגם ממנה פיזרו לא התחמקה.

את אוטוטו בת 30, את יפה, חכמה, ספורטאית אגדית ויש לך עוד המון תכונות נפלאות, מתי תתחתני?
פיזרו מהרהרת לרגע קל ועונה: "לא שנייה לפני שאמצא את הבן אדם המתאים".

inbal-001

שלל מדליות

משחקים פראלימפיים – 9 מדליות
אתונה 2004: 100 מטר חזה – כסף. 200 חופשי – ארד.
בייג'ינג 2008: 100 חופשי – כסף. 200 חופשי – כסף. 100 חזה – כסף.
לונדון 2012: 50 חופשי – ארד. 100 חופשי – ארד. 200 חופשי – ארד.
ריו דה ז'נירו 2016: 200 מעורב אישי – ארד.

אליפויות העולם – 9 מדליות
איטליה 2001: 100 חזה – כסף.
ארגנטינה 2002: 100 חזה – זהב.
דרום אפריקה 2006: 100 חזה – זהב. 100 חופשי – כסף. 200 חופשי – כסף.
הולנד 2010: 100 חופשי – זהב. 100 חזה – כסף. 200 חופשי – כסף.
קנדה 2013: 200 חופשי – כסף.

בדוק גם

קרדיט צילום: מארק ניימן/ לע"מ

ריבלין: "הגליל הוא הבטחה גדולה, ואהבה גדולה כמו ירושלים"

               "מעלות-תרשיחא היא התגלמותו של חזון ארצישראלי שצריך לשמש השראה לכולנו. מודל לשכנות טובה ודוגמה נהדרת לערים מעורבות נוספות - אל מול האיומים מולנו לא נשכח גם ברגעים אלה את רגעי אסונה של מעלות-תרשיחא והשנים הרבות שבהן אתם הייתם העורף הקשה והאיתן של מדינת ישראל"

שירלי עודד-דורן (צילום: שלומי גבאי)

קובלנה פלילית הוגשה נגד ראש עירית חדרה צביקה גנדלמן

שירלי עודד, חברת מועצת העיר חדרה, יו"ר סיעת שקיפות, הגישה קובלנה פלילית, שהיא למעשה כתב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *