יום שבת , ספטמבר 22 2018
בית / שרון / זכרון יעקב / אושרה הקצאה של 750 אלף שקלים לשיקום צריך הראשונים בזכרון יעקב

אושרה הקצאה של 750 אלף שקלים לשיקום צריך הראשונים בזכרון יעקב

משרד ירושלים ומורשת העביר לאחרונה לידי המועצה המקומית זכרון יעקב מסמך המאשר כי ועדת ההיגוי של תכנית מורשת אישרה הקצאה של עד 750 אלף שקלים למיזם המורשת הלאומי זכרון יעקב, צריף הראשונים. בעתיד הקרוב מתכוון המשרד לדון עם המועצה בנוגע לקידום פרטי המיזם.

מחלקת ההנדסה של המועצה המקומית כבר העבירה את הצריף אל מוזיאון לעלייה הראשונה. בשלב הבא עוד נדרש לבצע עבודות לשימור ציורי הקיר, השלמת רעפים מקוריים, עבודות חשמל, תאורה, מיזוג, אזעקות וגלאי עשן על מנת שניתן יהיה להשתמש במבנה. כמו כן, המועצה המקומית מתכננת עבודות חוץ, במתחם בו נמצא הצריף כעת. העבודות יכללו סלילת שביל גישה ורחבת כניסה, גינון ומערכות השקיה, הצללה, גידור, ספסלים ושילוט היסטורי חיצוני. פרויקט נוסף עליו עומלת המועצה המקומית, כחלק מפרויקט צריף הראשונים, הוא הסדרת דרך וחניה במתחם שבין משכ"ל ומוזיאון העלייה הראשונה. חשיבותו ההיסטורית של הצריף היא הסיבה להקמת מתחם שיהווה מוקד תיירותי.

צריף הראשונים. צילום: דוברות מועצת זכרון יעקב
צריף הראשונים. צילום: דוברות מועצת זכרון יעקב

סיפורו של צריף הראשונים מתחיל בשנת 1883 כשהוקם מלוחות עץ שראשוני זכרון יעקב ייבאו מרומניה. ככל הידוע, זהו שריד ייחודי ואחרון לצריפים מימי העלייה הראשונה שהוקמו בשלושה אתרים: גבעת זמארין, ברחוב הראשי ובקרבת המעיין ביר אל חאנזיר. הצריף מהווה דוגמה אחרונה ונדירה ביותר למבנה עץ מימי העלייה הראשונה ששימש את משפחות החלוצים בימים של טרום בתי האבן. בהמשך מספר הצריף את סיפורם של עולי תימן וקליטתם הקשה במושבות. לאורך השנים לא היה שום גורם שיטפח  את הצריף וישמור עליו, והוא סבל מהזנחה וחוסר טיפול ואף היה קורבן למקרים של וונדליזם. שיתוף פעולה בין המועצה המקומית ובעלי הקרקע עליו שכן הצריף עד כה, משפחת אשר, מנע את הריסתו ואפשר לשמרו לדורות הבאים.

בדוק גם

(צילום: פוטוליה)

תושבי מוצקין, שימו לב: פייק סקר

היום (חמישי), החל משעות הבוקר, מקבלים תושבי קרית מוצקין שיחות טלפון אנונימיות, בהן הם מתבקשים לענות …

20180920_112124

דרמה במועצה האזורית מטה אשר: יורם ישראלי וסגנו משה דוידוביץ' מחליפים תפקידים

ראש המועצה האזורית מטה אשר יורם ישראלי וסגנו משה דוידוביץ' מחליפים תפקידים. השניים זוכים לתמיכה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *