בית / שרון / זכרון יעקב / אושרה הקצאה של 750 אלף שקלים לשיקום צריך הראשונים בזכרון יעקב

אושרה הקצאה של 750 אלף שקלים לשיקום צריך הראשונים בזכרון יעקב

משרד ירושלים ומורשת העביר לאחרונה לידי המועצה המקומית זכרון יעקב מסמך המאשר כי ועדת ההיגוי של תכנית מורשת אישרה הקצאה של עד 750 אלף שקלים למיזם המורשת הלאומי זכרון יעקב, צריף הראשונים. בעתיד הקרוב מתכוון המשרד לדון עם המועצה בנוגע לקידום פרטי המיזם.

מחלקת ההנדסה של המועצה המקומית כבר העבירה את הצריף אל מוזיאון לעלייה הראשונה. בשלב הבא עוד נדרש לבצע עבודות לשימור ציורי הקיר, השלמת רעפים מקוריים, עבודות חשמל, תאורה, מיזוג, אזעקות וגלאי עשן על מנת שניתן יהיה להשתמש במבנה. כמו כן, המועצה המקומית מתכננת עבודות חוץ, במתחם בו נמצא הצריף כעת. העבודות יכללו סלילת שביל גישה ורחבת כניסה, גינון ומערכות השקיה, הצללה, גידור, ספסלים ושילוט היסטורי חיצוני. פרויקט נוסף עליו עומלת המועצה המקומית, כחלק מפרויקט צריף הראשונים, הוא הסדרת דרך וחניה במתחם שבין משכ"ל ומוזיאון העלייה הראשונה. חשיבותו ההיסטורית של הצריף היא הסיבה להקמת מתחם שיהווה מוקד תיירותי.

צריף הראשונים. צילום: דוברות מועצת זכרון יעקב
צריף הראשונים. צילום: דוברות מועצת זכרון יעקב

סיפורו של צריף הראשונים מתחיל בשנת 1883 כשהוקם מלוחות עץ שראשוני זכרון יעקב ייבאו מרומניה. ככל הידוע, זהו שריד ייחודי ואחרון לצריפים מימי העלייה הראשונה שהוקמו בשלושה אתרים: גבעת זמארין, ברחוב הראשי ובקרבת המעיין ביר אל חאנזיר. הצריף מהווה דוגמה אחרונה ונדירה ביותר למבנה עץ מימי העלייה הראשונה ששימש את משפחות החלוצים בימים של טרום בתי האבן. בהמשך מספר הצריף את סיפורם של עולי תימן וקליטתם הקשה במושבות. לאורך השנים לא היה שום גורם שיטפח  את הצריף וישמור עליו, והוא סבל מהזנחה וחוסר טיפול ואף היה קורבן למקרים של וונדליזם. שיתוף פעולה בין המועצה המקומית ובעלי הקרקע עליו שכן הצריף עד כה, משפחת אשר, מנע את הריסתו ואפשר לשמרו לדורות הבאים.

בדוק גם

קרדיט צילום: מארק ניימן/ לע"מ

ריבלין: "הגליל הוא הבטחה גדולה, ואהבה גדולה כמו ירושלים"

               "מעלות-תרשיחא היא התגלמותו של חזון ארצישראלי שצריך לשמש השראה לכולנו. מודל לשכנות טובה ודוגמה נהדרת לערים מעורבות נוספות - אל מול האיומים מולנו לא נשכח גם ברגעים אלה את רגעי אסונה של מעלות-תרשיחא והשנים הרבות שבהן אתם הייתם העורף הקשה והאיתן של מדינת ישראל"

שירלי עודד-דורן (צילום: שלומי גבאי)

קובלנה פלילית הוגשה נגד ראש עירית חדרה צביקה גנדלמן

שירלי עודד, חברת מועצת העיר חדרה, יו"ר סיעת שקיפות, הגישה קובלנה פלילית, שהיא למעשה כתב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *