בית / חדשות / נדחתה הצעת חוק לתיעוד חופשי של ישיבות מועצה

נדחתה הצעת חוק לתיעוד חופשי של ישיבות מועצה

היום (רביעי) עלתה להצבעה טרומית הצעת החוק של ח"כ חיליק בר לתיקון פקודת העיריות-תיעוד חופשי של ישיבות מועצה. התיקון קובע כי בישיבות מועצה פומביות כל אדם אשר נוכח יהיה רשאי לתעד את הישיבה ולפרסם את התיעוד או חלקו ברבים. את ההתנגדות לחוק מטעם הממשלה הציג שר הפנים גדעון סער. התיקון לחוק רלוונטי במיוחד נוכח ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות, הן של אמצעי התיעוד והן של אמצעי הפצתם, המעניקים אפשרות להגביר את השקיפות ואת מעורבות הציבור בהליכים הפוליטיים.

ח"כ חיליק בר
ח"כ חיליק בר (צילום: יוסי זמיר)

בשנים האחרונות בכל רחבי העולם הדמוקרטי, נהוג לתעד באופן ויזואלי וחופשי ישיבות של פורומים פוליטיים וציבוריים ובין היתר של ישיבות מועצות ערים. התנגדותה של הממשלה ושל הקואליציה להצעת החוק אינה תואמת את המגמה להגביר את השקיפות השלטונית ואת מעורבות הציבור בתהליכי קבלת החלטות. ההתנגדות של הממשלה לחוק תעמיק את חוסר האמון בין הציבור לנבחריו.

יוזם החוק ומזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ חיליק בר: "זו הצעת חוק שמציעה באמת פוליטיקה חדשה ושקופה יותר. זה נהוג בהרבה מדינות בעולם. הממשלה התנגדה, הקואליציה התנגדה. לא קיבלתי שום הסבר אמיתי למה הצעת חוק שלא עולה אגורה ושמעניקה לציבור כלי לשקיפות ולחיזוק האמון בין העם לשליחי ציבור לא עוברת? "אני מתבייש באלו שדיברו על פוליטיקה חדשה ועושים פוליטיקה ישנה ומצביעים נגד החוק החשוב הזה", פנה מעל הבימה ח"כ בר לחברי מפלגת "יש עתיד", אך הם הצביעו נגד.

"השינוי המוצע לחוק הקיים יכול היה למנוע מצב בו מועצת עיר תוכל למנוע תיעוד ישיבותיה הפומביות. שינוי זה יאפשר לתושבים ולחברי מועצה לחשוף לציבור הרחב את המתרחש בישיבות מועצת עיר ובכך להגביר את שקיפות הדיונים, את הדיווחים לציבור ולהוות כלי פיקוח ציבורי ישיר על נבחרי הציבור".

ח"כ בר סיים ואמר כי: "למה הקואליציה מרחיקה את היכולת שלנו לתת דיווח לציבור בדרך שהיא בעלות של 0 שקלים? אפילו בכנסת מתעדים את ישיבות המליאה ומאפשרים לציבור זרימת מידע וחופש מידע מלאים? אם בכנסת כן אז למה במועצות העיר לא?. ההתנגדות של הממשלה וועדת שרים לחוק היא בושה לדמוקרטיה!"

בדוק גם

"המראות באסון השיטפון היו לא פשוטים ואפילו קשים"

רס"ר דותן שרף, מדריך חילוץ ממים זורמים לוחם היחידה לחילוצים מיוחדים מתחנת גליל גולן השתתף …

תוקפים את השריפה. לוחמי האש בפעולה (צילום: עידן חן)

יש לכודים בקומה התשיעית

רב קומות בקרית מוצקין, שטרם אוכלס, שימש השבוע בסיס לתרגיל של לוחמי האש, שדימה שריפה, חילוץ לכודים במנוף גבהים והפעלת מערכות מתקדמות. קצין ההדרכה ל"בלינקר": "הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה, איפה שאנחנו מתאמנים קורים אירועים"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *