יום שישי , ינואר 18 2019
בית / חדשות / נדחתה הצעת חוק לתיעוד חופשי של ישיבות מועצה
חברי מועצת העיר נהריה בסיום הישיבה
תוך דקות הסתיים הדיון. חברי מועצת העיר נהריה בסיום הישיבה (צילום: תאיר פז)

נדחתה הצעת חוק לתיעוד חופשי של ישיבות מועצה

היום (רביעי) עלתה להצבעה טרומית הצעת החוק של ח"כ חיליק בר לתיקון פקודת העיריות-תיעוד חופשי של ישיבות מועצה. התיקון קובע כי בישיבות מועצה פומביות כל אדם אשר נוכח יהיה רשאי לתעד את הישיבה ולפרסם את התיעוד או חלקו ברבים. את ההתנגדות לחוק מטעם הממשלה הציג שר הפנים גדעון סער. התיקון לחוק רלוונטי במיוחד נוכח ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות, הן של אמצעי התיעוד והן של אמצעי הפצתם, המעניקים אפשרות להגביר את השקיפות ואת מעורבות הציבור בהליכים הפוליטיים.

ח"כ חיליק בר
ח"כ חיליק בר (צילום: יוסי זמיר)

בשנים האחרונות בכל רחבי העולם הדמוקרטי, נהוג לתעד באופן ויזואלי וחופשי ישיבות של פורומים פוליטיים וציבוריים ובין היתר של ישיבות מועצות ערים. התנגדותה של הממשלה ושל הקואליציה להצעת החוק אינה תואמת את המגמה להגביר את השקיפות השלטונית ואת מעורבות הציבור בתהליכי קבלת החלטות. ההתנגדות של הממשלה לחוק תעמיק את חוסר האמון בין הציבור לנבחריו.

יוזם החוק ומזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ חיליק בר: "זו הצעת חוק שמציעה באמת פוליטיקה חדשה ושקופה יותר. זה נהוג בהרבה מדינות בעולם. הממשלה התנגדה, הקואליציה התנגדה. לא קיבלתי שום הסבר אמיתי למה הצעת חוק שלא עולה אגורה ושמעניקה לציבור כלי לשקיפות ולחיזוק האמון בין העם לשליחי ציבור לא עוברת? "אני מתבייש באלו שדיברו על פוליטיקה חדשה ועושים פוליטיקה ישנה ומצביעים נגד החוק החשוב הזה", פנה מעל הבימה ח"כ בר לחברי מפלגת "יש עתיד", אך הם הצביעו נגד.

"השינוי המוצע לחוק הקיים יכול היה למנוע מצב בו מועצת עיר תוכל למנוע תיעוד ישיבותיה הפומביות. שינוי זה יאפשר לתושבים ולחברי מועצה לחשוף לציבור הרחב את המתרחש בישיבות מועצת עיר ובכך להגביר את שקיפות הדיונים, את הדיווחים לציבור ולהוות כלי פיקוח ציבורי ישיר על נבחרי הציבור".

ח"כ בר סיים ואמר כי: "למה הקואליציה מרחיקה את היכולת שלנו לתת דיווח לציבור בדרך שהיא בעלות של 0 שקלים? אפילו בכנסת מתעדים את ישיבות המליאה ומאפשרים לציבור זרימת מידע וחופש מידע מלאים? אם בכנסת כן אז למה במועצות העיר לא?. ההתנגדות של הממשלה וועדת שרים לחוק היא בושה לדמוקרטיה!"

בדוק גם

עיריית נהריה

מהפכה בנהריה: ישיבות המועצה יוקרנו על גבי מסך

האם מאבק של שלוש שנים שהובל על ידי סיעת הירוקים, כולל בבית המשפט, עומד להסתיים? בהתערבות סיעת הצעירים, כנראה שכן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *