בית / הבית של העסקים / איך מנהלים סיכוני תזרים?

איך מנהלים סיכוני תזרים?

מאת: צח ברקי *

צח ברקי (צילום: קובי קנטור)
צח ברקי (צילום: קובי קנטור)

1. שמירה על כרית מזומנים – יש לדאוג לכרית מזומנים נזילה ומספקת, באופן שתאפשר התמודדות עם התארכות ימי לקוחות וירידה במסגרות האשראי.

2. הפחתת התלות בבעלי עניין – פיזור רחב ככל הניתן של לקוחות, ספקים ומלווים יפחית את ההסתמכות על היכולת והנכונות של אותם בעלי עניין להמשיך לפעול מול העסק בתנאים מסחריים דומים.

3. מדיניות השקעות לא אגרסיבית – בחינת תוכנית השקעות צריכה להיעשות תוך שמירה על יכולת החזר ההתחייבויות של העסק, גם בתסריט שבו תוכנית ההשקעה אינה מניבה הכנסה.

4. ניהול מדיניות אשראי – דאגו לנהל את סיכוני האשראי לאורך כל תקופת האשראי, עד למפגש עם הכסף. מדיניות אשראי חייבת לכלול מרכיב נוסף של רמת ודאות: בבחינת מדיניות מתן אשראי בתנאי אי ודאות גבוהה, נכון יהיה להפחית את "התיאבון לסיכון", גם במחיר של ויתור על עסקה. לעומת זאת, בתנאי ודאות גבוהה, נכון יהיה לתמחר את סיכון האשראי ולהתנות לעסקה תנאים מסחריים התואמים את רמת הסיכון.

5. גבייה – יישום תהליכי גבייה שיטתיים, הכוללים הסקת מסקנות רציפה על כל אינטראקציה עם הלקוח, יאפשר זמן הכנה למצב שבו התשלום יגיע האיחור.

6. סיכון מחושב – קחו רק סיכונים שהעסק שלכם יכול לעמוד בהם. סיכון מחושב הינו סיכון שהתממשותו לא תוביל לקשיי נזילות חמורים.

7. תוכנית מגירה לתסריט קיצון – בנו תוכנית מגירה לתסריט קיצון, כדוגמת אירוע שלילי לא צפוי, שהשפעתו על התזרים מהותית. התוכנית יכולה לכלול למשל, שמירה על מסגרות אשראי מאושרות לא מנוצלות, נכסים למימוש מהיר ושיפור התנאים המסחריים מול לקוחות וספקים.

* הכותב הוא סמנכ"ל כלכלה מידע ומחקר, דן אנד ברדסטריט, info@dbisrael.co.il

 

 

בדוק גם

איור: פוטוליה

שנה טובה היא הזדמנות עסקית חדשה

ברכה יצירתית יכולה לתפוס את העין של הלקוח, לרענן את זיכרונו לגבי משרדכם והשירותים או המוצרים שאתם מציעים. רק אל תשכחו את התיקון לחוק הספאם, אחרת תפתחו את השנה עם תביעה קטנה ומרגיזה

צילום: פוטוליה

מהי הדרך המשתלמת לקחת הלוואה?

הבנק לא עושה לכם טובה כשהוא נותן לכם הלוואה. רווחי הבנקים והמשכורות הגבוהות של הבכירים ממומנים מאשראי שהציבור נוטל. ככל שהלקוח לחוץ בכסף, כך הבנק מרוויח יותר. הנה כמה דברים שחשוב לזכור לפני שמתיישבים מול הפקיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *