יום שלישי , ספטמבר 25 2018
בית / דעות / עיר מקלט

עיר מקלט

פסטיבל הכליזמרים (צילום יח"צ)
פסטיבל הכליזמרים (צילום יח"צ)

כמדי שנה באוגוסט, אני מוצא עיר מקלט בצפת, האנטיתזה למישור החוף המהביל והרותח.

כהרגלי בקודש, הייתי בפסטיבל הכלייזמרים בצפת, אירוע תרבותי רוחני שמתעצם משנה לשנה. גולת הכותרת היתה בלילה שבו אהוד בנאי לקח את הקהל להופעה אקסטזית עד שתיים לפנות בוקר, כשקהל של כ-10,000 איש, רובם המכריע חובשי כיפות מכל הסוגים, רקד וקיפץ כאילו משיח צדקנו נמצא בפתח העיר. לפני אהוד בנאי היתה הופעה של כנר רוסי שהוכיח לכולם כמה המוזיקה היהודית של מזרח אירופה קרובה לצוענית הנפלאה של אמיר קוסטריצה.

חוויתי גם את צפת של הבוקר ושל זקני העיר במכולת השכונתית קרוב לקרית האמנים, אנשים שלוקחים אותך בזיכרונות ובחוויות גם לפתחו של הארי הקדוש. השיחה מטבע הדברים הוקדשה למותו של נחמן פרקש, שקשר את גורלו בוואדיות של צפת ושהיה גם בעלה של גאולה, אחת מבנות העיר שהלכה אחריו לוואדי ועשתה בזמנו סיפור ענק של בת ישראל כשרה שהתאהבה בעבריין התל אביבי.

שמעתי סיפורים שכבר שמעתי אין ספור פעמים ועדיין כיף גדול לשמוע את הוורסיה החדשה, שהרי סיפור טוב לא הורסים עם האמת. כך סיפרו על הרב ישמעאל הכהן, רבה של צפת שנרצח במאורעות תרפ"ט והיה יכול למלט את נפשו אבל ניסה להציל את אשתו רוזה לבית צורי שהיתה גם היא צדיקה גדולה. גם את הסיפור על הצייר יצחק פרנקל שחי עד גיל 95 ובגיל 70 הכיר נערה בת 20 והקים איתה בית ושלושה ילדים.

הטור המלא של צ'רקס מחכה לכם בסופ"ש בעיתון "הד הקריות"

בדוק גם

להחתים "לכל החיים". מקסים פלקושצ'נקו צילומים: אדריאן הרבשטיין

חותמת סופית על קיץ מצויין

בגדול יואב כץ וניר קלינגר עשו עבודה טובה הקיץ. הבוס הצליח להשאיר את רוב השחקנים. את אלה שעזבו לא ניתן היה להשאיר, למעט אחד. קלינגר הביא מחליפים ראויים, שמביאים איכויות חדשות, אך גם חלקים שחסרים במשחק שלהם. כדי להשלים את הפאזל צריך להביא קיצוני קלאסי. שמו של מתן חוזז עלה בימים האחרונים ומדובר בדיוק בסוג השחקן הזה

התבקש להוציא בלם ולהכניס אותו. גילי ורמוט צילום: אדריאן הרבשטיין

הפעם קלינגר טעה

ניר קלינגר היה המאמן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי בשנה האחרונה, בין היתר בזכות גמישות המערכים שהוא סיגל לקבוצה שלו. אבל אם יש ביקורת אחת שניתן היה לדבר עליה בעונה שעברה, זו החיבה היתרה שלו למערכים עם שלושה בלמים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *