בית / דעות / זיקנה זה לא שלאגר

זיקנה זה לא שלאגר

 

בספרו המאתגר "ההיסטוריה של המחר". מדבר ד"ר יובל נוח הררי, על כך שכרגע מסתובבים בינינו תינוקות בני יומם שיחיו קרוב לוודאי עד גיל 120 ויותר, בבריאות טובה, וכי האדם מאתגר את הטבע והולך להיות השורד האחרון בקרב היצורים החיים על כדור הארץ. השאלה הפרקטית והפילוסופית היא, מי באמת רוצה לחיות כל כך הרבה שנים, והאם הנפש שלו מסוגלת לעמוד באתגר המורכב הזה.

הקושי לקיים את הניצוץ הופך קשה מנשוא (צילום אילוסטרציה: פוטוליה)
הקושי לקיים את הניצוץ הופך קשה מנשוא (צילום אילוסטרציה: פוטוליה)

 

לפני שבוע ביקרתי עם חבר עם אמו, בת 98, בבית אבות. אשה בריאה וצלולה, שמדברת כל יום בפלאפון עם בנה ובתה, בשנות ה~60 לחייהם, שאף אחד לא הכין אותה לחיים כל כך ארוכים, ואיך לומר, אפילו קצת משעממים. בגיל 98 נמאס לה והיא מבקשת ללכת לישון ולהשתחרר בשקט מעול החיים. נשאלת השאלה מדוע? כי האשה בבריאות טובה, מתפקדת ואיננה בדיכאון, אבל מסתבר שהחיים בזקנה מופלגת הם לא שלאגר, והקושי לקיים את הזיק, את הניצוץ, הופך קשה מנשוא. הבעל נפטר לפני שנתיים, והחברים כבר מזמן מנוחתם עדן. אין שום דבר מרגש בחייה ונמאס לה למחזר את עצמה בכלוב זהב, בשכונת יוקרה בעיר. מסתבר שמבחינה פסיכולוגית, החיים הם מסלול מכשולים ובקצה המסלול יש תווית של פג תוקף. גם האדם הכי מאושר, ששבע עולם ומלואו, יכול פתאום להרגיש מיצוי כללי ורצון לשלוות נצח. האמת, שבסופו של דבר אין חדש תחת השמש, ועולם כמנהגו נוהג, ואריכות ימים היא דבר נפלא עד גבול מסוים. היכן יעבור הגבול הזה, על כך יצטרכו כל מומחי הרפואה והנפש לחוות את דעתם בהקדם.

 

 

 

בדוק גם

ברצלונה כמשל (צילום: פוטוליה)

משטרים דמוקרטיים מול מתקפות טרור

דעה / סמדר אדלר בשבוע שעבר שטף גל טרור נוסף את אירופה, כשבמרכזו מככבת ברצלונה, …

זכות בסיסית. אחת ההפגנות בפתח תקווה צילום: Danny Gershoni, ויקישיתוף, CC BY-SA 4.0

העם דורש צדק מוסרי

האיום הגדול על מדינת ישראל איננו איראן וגם לא החמאס והחיזבאללה. האויב הוא מבית. הריקבון הפנימי והשחיתות הם מקור הרע שלנו, וביום שלא נוכל להפגין ולדרוש לא לטייח דברים, נהיה כולנו אבודים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *