יום שישי , ספטמבר 21 2018
בית / דעות / גדר ההפרדה

גדר ההפרדה

 

"גדר חיה", ספרה של דורית רביניאן, עוסק ברומן בין ישראלית מהוד השרון וערבי מנפת חברון. הסיפור מתרחש בניו יורק, כאשר הגיבורים לא יכולים לברוח ממשקולות חייהם, גם כשהם נמצאים באמריקה הרחוקה.

"גדר חיה". עטיפת הספר (צילום: יח"צ)
"גדר חיה". עטיפת הספר (צילום: יח"צ)

מה גרם לפדגוגים במערכת החינוך שלנו לפסול את הספר? לדעתי בגלל מה שאין בו ולא בגלל מה שיש בו. אין בספר נאמנות עיוורת, ואין בו גם הליכה בתלם והצהרת מחויבות לחברה שבה גדלת. ההיפך הוא הנכון, הניסיון להשתחרר מכבלים ולדעת בחיים רגעים אחדים של חופש טוטאלי, פריצת עכבות רגשיות והתכחשות למוסר צבוע. כל זה קורה בתהליך היסחפות רגשית ויצרית של צעירים פורצי גדר לרגע, וכנראה שהפדגוגים מאוהבים בשלשלות הכובלות ובדפוסים הקבועים, וכל סטיית תקן מאיימת על עולמם.

זהו ספר שחשוב לקרוא ולהתמודד עם האתגר שהוא מציב, אבל בעיקר בגלל שמדובר ביצירה יפה, שובת לב, שמענגת את הקורא וגורמת לו לחשוב שהחיים יכולים לפעמים להביא כל אחד למציאות מטלטלת בחייו. הניסיון לחסום את הצעירים מלחשוב ולהתמודד עם יצירה שכזו הוא ממש פתטי, שלא לומר הזוי ומנותק מעולמם. אם מישהו מרשה לעצמו לחשוב שהוא יכול להיות עיניים לדור שלם, הרי שהעיוורון נמצא אצלו, בתוכו ולא אצל בני התשחורת.

כך או כך, הרכבת כבר מזמן יצאה מהתחנה, ומי שבא לקלקל יצא מברך. ובגדול. הספר הפך ללהיט היסטרי, ולדעתי זה עניין של זמן עד שיהפוך למחזה או סרט.

 

 

בדוק גם

התבקש להוציא בלם ולהכניס אותו. גילי ורמוט צילום: אדריאן הרבשטיין

הפעם קלינגר טעה

ניר קלינגר היה המאמן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי בשנה האחרונה, בין היתר בזכות גמישות המערכים שהוא סיגל לקבוצה שלו. אבל אם יש ביקורת אחת שניתן היה לדבר עליה בעונה שעברה, זו החיבה היתרה שלו למערכים עם שלושה בלמים

שני שערים ושני בישולים. נס זמיר מול דני עמוס צילום אדריאן הרבשטיין

נס זמיר היה פה

הפועל חיפה עלתה בשבת למשחק הליגה הראשון לעונה זו נגד מכבי נתניה כשאיש מאוהדי הקבוצה לא ידע למה לצפות. אחרי הפציעה של אלמוג בוזגלו וההרחקה של פאפא בדרבי, רבים חששו שהפועל לא תצליח להבקיע, אבל אז שלף ניר קלינגר את האס שלו – זמיר, ויצא לו נס גדול. נגמר 0:5, עם צמד של נס ושני בישולים

תגובה אחת

  1. אמת בפרסום

    לא את קריאת הספר מנע משרד החנוך אלא את כפייתו על התלמידים, ואת כפיית עוד ספרים או מקורות ידע אחרים שנצרכו כדי להקיף את הבעיה מצדדים נוספים, כמתחיב בחנוך נכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *