יום חמישי , ינואר 24 2019
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / המטרה: לחלץ בשלבים הראשונים של אירוע קריסת מבנים
סרן עדי נוביק בפעולה צילום: דובר צה"ל
סרן עדי נוביק בפעולה (צילום: דובר צה"ל)

המטרה: לחלץ בשלבים הראשונים של אירוע קריסת מבנים

בשבוע שעבר דווח כי בעקבות אסון קריסת הבניין שאירע בעכו בחודש שעבר, הוחלט לבצע בעיר הכשרה של יחידת סע"ר (סיוע עצמי ראשוני), מתוך מחשבה כי ההכשרה בעכו משמעותית עבור הרשות המקומית.

בהכשרות סע"ר, פיקוד העורף מכשיר קבוצה של אזרחים מתנדבים מיישובים שונים, במטרה לתת מענה ראשוני באירועי חירום, בשעות הראשונות והקריטיות
ביותר, עד שמגיעים כוחות החילוץ וההצלה לזירת האירוע. המתנדבים מוכשרים לתת מענה ראשוני עם כלים מחיי היומיום. סרן עדי נוביק היא קנ"רית, קצינת נפה רשויות, של נפת גליל מערבי, שתפקידה לקשר בין פיקוד העורף לרשות המקומית, ובין היתר, אחראית על הכשרת יחידת הסע"ר בעכו.

מה תפקידך?
"אני הנציגה הסדירה היחידה של נפת גליל מערבי, שאחראית על 28 רשויות מקומיות באזור הגליל המערבי – עכו, כרמיאל והסביבה. הנפה בנויה מאנשי מילואים ואני הקצינה הסדירה היחידה. התפקיד שלי בשגרה הוא ליצור קשר עם רשויות מקומיות ולוודא שהן מוכנות לשעות חירום. בחירום אני מפעילה את יחידות הקישור לרשויות, כדי לוודא שיהיה ניתן לסייע להן לבצע את הדברים
בחירום".

את יחידת החילוץ של עכו הקימו שבוע אחרי האירוע קריסת הבניין. מה גרם לכם להבין שדרושה יחידה כזו גם בעכו?
"היחידה היתה אמורה להיות מוכשרת כבר לפני זמן רב, בשנת 2013. בגלל אילוצים של המועצה, הם נאלצו לדחות את ההכשרה, ועשינו אותה באופן אירוני שבוע אחרי האירוע".

סרן עדי נוביק בפעולה צילום: דובר צה"ל
סרן עדי נוביק בפעולה (צילום: דובר צה"ל)

 מהי מטרת היחידה?
"להגדיל את מספר הכוחות המוכשרים לחלץ בשלבים הראשונים של אירוע קריסת מבנים. ההתמקדות היא בנושא של רעידות אדמה, בהן אנחנו מבינים שלכוחות לוקח הרבה מאוד זמן להגיע למקום, זה אירוע המוני וגדול. היינו רוצים שבכל רשות תהיה יחידה שתגיע במהירות, מתוך הבנה שלכוחות ייקח הרבה יותר זמן. כוחות הסע"ר מוכשרים במיוחד כדי לתת את המענה הראשוני עד שיגיעו שאר כוחות, ובמקרים רבים, התערבותם אף מצילה חיים".

 תוכלי לתת כמה טיפים כיצד להתנהל בזמן אסון כמו קריסת בניין, פיצוץ, שריפה או רעידת אדמה?
"אם מדובר רעידת אדמה, ההנחיות הן לצאת לשטח פתוח במהירות האפשרית. שטח פתוח הכי בטוח במצב הזה. כל ההנחיות המדויקות נמצאות באתר פיקוד העורף.

בדוק גם

מקסיקו היא בלבם. אלחנדרה בר אב קסטלנוס וארז אריאב. צילום: פרטי

עולה ממקסיקו מגייסת כספים לניצולי רעידות האדמה במקסיקו

אלחנדרה בר אב קסטלנוס מכרכור, שעלתה ממקסיקו לפני מספר שנים: "אלפים איבדו את כל מה שהיה להם". ארז אריאב, אף הוא מכרכור, שחווה את רעידת האדמה הקשה במדינה ב-85', חבר אליה למאמצי הסיוע. המטרה: איסוף 50 אלף דולר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *