יום שני , דצמבר 17 2018
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / ההתבטאויות בפייסבוק עלולות להביא להארכת המעצר
. בית המשפט השלום (צילום: איילת קדם)
. בית המשפט השלום (צילום: איילת קדם)

ההתבטאויות בפייסבוק עלולות להביא להארכת המעצר

ביום חמישי, 22.10.15,  הגישה פרליטות מחוז חיפה כתב אישום נגד ח'טיב בגין הסתה לאלימות ולטרור וזאת באישור היועמ"ש. עורכי דין של עדאלה מייצגים את ח'טיב.

עורכי הדין של עדאלה טוענים כי משפטו של ח'טיב הינו שלילת זכותם של אזרחים פלסטינים לחופש ביטוי: "המטרה של מעצרו המתמשך של ח'טיב ומשפטו הינה הפחדה והטלת אימה על החברה הערבית בישראל משימוש ברשתות החברתיות למען תמיכה בבני עמם." עוד הוסיפו בעדאלה כי "סעיף האישום להסתה הינו ברור בחוק. לשון החוק אומרת כי אדם המסית הוא המפרסם קריאה ממשית, קונקרטית ושאינה משתמעת לשני פנים, לעשיית מעשה אלימות או טרור ויש אפשרות ממשית שהפרסום יביא לעשיית מעשה אלימות או טרור.פרסומיו של אנס ח'טיב אינו עונה להגדרה זו כלל.

הארכת מעצר בגין פייסבוק. בית המשפט השלום (צילום: איילת קדם)
הארכת מעצר בגין פייסבוק. בית המשפט השלום (צילום: איילת קדם)

"פרסומיו לא כוונו נגד איש או לפעולה מסוימת, וכן אין לצעיר כל סמכות או השפעה שעלולה לגרום לאנשים לפעול. הפוסט המפורסם ביותר שהוזכר בכתב האישום קיבל 70 לייקים בלבד".

מרכז עדאלה הגיש בעבר ליועמ"ש בקשות לפתיחה בחקירה נגד שרים בכירים בממשלת ישראל אשר התבטאו באופן פסול, מסית וגזעני ביותר. השר לשעבר אביגדור ליברמן ביקש לערןף ראשים בגרזן, ונפתלי בנט אמר כי הוא הרג הרבה ערבים בחיו ואין עם זה בעיה. היועמ"ש סירב לפתוח בחקירה למרות השפעתם של מנהיגים אלה על קהל רחב המונה מאות אלפי אנשים.

במרכז עדאלה טוענים כי ניצול "המצב הביטחוני" להארכת מעצרים לימים ושבועות ארוכים, והעמדה למשפט של צעירים על רקע התבטאויות פוליטיות כמו "ירושלים ערבית" מהווה מדרון חלקלק. בעדאלה רואים במשפט של ח'טיב ומשפטים דומים על רקע התבטאויות כהקדמה לשלב חמור ביותר של דיכוי חופש הביטוי של הפלסטינים אזרחי ישראל.

בדוק גם

שמעון גפסו

הפרקליטות: "אין בדבריו של גפסו הסתה לגזענות"

ארגון עדאלה המייצג את זכויות המיעוט הערבי בישראל פנה לפרקליטות בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד גפסו בגין התבטאות שהשמיע במבצע עמוד ענן. הפרקליטות הודיע כי לא תפתח בחקירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *