בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / רסיסים מאוקטובר 1973

רסיסים מאוקטובר 1973

במשך יותר משלוש שנים אוספת כותבת שורות אלה עדויות מתושבי נהריה על אירוע שקרה לפני 41 שנה במלחמת יום הכיפורים, כשמטוס סורי מסוג סוחוי 20 הופל – או שמא התרסק – במרכז העיר. השנה, לראשונה, התיר ארכיון צה"ל לפרסם קטע קצר המתעד את האירוע הזה, אירוע שרבים מתושבי נהריה מתקשים לשכוח. המעניין הוא שהסיפור הזה על התרסקות המטוס בנהריה לא מוזכר כמעט בשום מקום. הוא לא נלמד בבתי הספר, ואין עליו חומר ברשת האינטרנט.

רק לפני שבועיים, יירט צה"ל מטוס קרב סורי מסוג סוחוי 24, שחדר מסוריה כ-800 מ' לתחומי ישראל. מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר שיגר למטוס טיל פטריוט והפיל אותו בהצלחה. שני אנשי הצוות שהיו במטוס נטשו אותו. המטוס, כך על פי דובר צה"ל, הופל בתוך דקה ו-20 שניות.

כעת, "צפון-1" חושף את המסמכים הארכיוניים שהותרו לפרסום מהאירוע של יום שבת ההוא, 20 באוקטובר 1973.

"משדה התעופה בדמשק יצאו שני מטוסי סוחוי 20. היעד: להפציץ את בתי הזיקוק בחיפה. השעה הייתה 05:30 בבוקר. בדרכם חזרה, אחד המטוסים מתרסק בשמי נהריה. בהודעת דובר צה"ל נמסר אז: "הטייס בידינו אך מאוחר יותר נפטר מפצעיו". במסמכים הארכיוניים הצה"ליים מאותה תקופה נכתב: "רדיו דמשק דיווח ב-11:45 כי 'מטוסינו הפציצו את בתי הזיקוק בחיפה ועל פי המידע שהגיע מהאדמה הכבושה הסתבר כי בצהריים עדיין בערה האש'".

מטוס חיל האוויר במלחמת יום כיפור (צילום: דו"צ)
מטוס חיל האוויר במלחמת יום כיפור (צילום: דו"צ)

הכתבה המורחבת והעדויות יפורסמו ביום שישי בעיתון צפון- 1 

בדוק גם

תמונות מוסתרות בתערוכה

לא מספיק צנוע

במבואת היכל התרבות כרמיאל המשמשת גם מקום לתערוכות אומנות נחנכה בתחילת החודש תערוכת ציורים ייחודית …

ברז

תושבי כרמיאל התלוננו על מים אדומים ועכורים בברזים

בשבועות האחרונים רבו המקרים של הפסקת שימוש במים זורמים במספר מקומות בגליל המערבי, עקב זיהום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *