בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / מה עושה תן בחצר הבית?

מה עושה תן בחצר הבית?

תושבי שכונת יפה נוף במעלות סובלים מהשכנים. אבל לא מההולכים על שתיים אלא מההולכים על ארבע- התנים. 
התנים, שוכנים בחורשה הסמוכה במהלך היום, עם רדת החשיכה  הם יוצאים ומסתובבים באופן חופשי בחצרות הבתים. לא מחזה סימפתי, בלשון המעטה.

תן אילוסטרציה
חיה מוגנת. תן (צילום אילוסטרציה)

התן הוא יונק השייך למשפחת הכלביים והוא חיית בר מוגנת. התנים מנצלים מוצאים את מזונם מהחי והצומח, ומשום כך אינם חוששים להתקרב למגורי האדם. התנים, כך עולה מהסבר רשות הטבע והגנים, עלולים להיות נשאי כלבת, ובעל חיים נשא כלבת משנה את התנהגותו ונעשה תוקפני או ידידותי למדי. ברשות מתריעים כי אם אדם נתקל בתן משוטט יש לשמור ממנו מרחק ולא לחסום את דרכו, לא לנסות ללטף אותו או לפתות אותו במזון וזאת משום שהתנהגות האדם אינה מובנת לחיית הבר.

אבל גם יתרונות יש לתן. התנים טורפים ומרחיקים עכברים, חולדות, נברנים ושרצים מסביבות המגורים. הם אינם מתקרבים לבני אדם, אינם תוקפים ואינם נושכים, אלא אם כן תקפו אותם.

תושבים: "זה די מפחיד להסתובב בלילה עם הכלב ולראות את התן. בלילה העיניים שלו בורקות וזה מלחיץ. מזל שהם יוצאים בעיקר בלילה והילדים לא נתקלים בהם, אבל גם אותנו המבוגרים זה מפחיד. זה לא טבעי להסתובב בשכונת מגורים ולראות תן. אנחנו בסך הכל רוצים שירחיקו אותם משטחי המגורים, הרי ישנה סכנה של כלבת, האם הם חוסנו ומה עלינו לעשות או איך אנחנו צריכים לנהוג. ראוי שנקבל הנחיות כלשהן".

מעיריית מעלות-תרשיחא נמסר בתגובה: "בכל השכונות, גם במעלות וגם בתרשיחא, ניתן דגש מיוחד להיבט האקולוגי, תוך בניית מסדרונות אקולוגיים מיוחדים אשר נועדו לשמור ולשמר את שטח המחייה של בעלי החיים באזור. יש לציין כי מעלות-תרשיחא היא יישוב ייחודי אשר ממוקם בליבו של הטבע ושטחה הירוק גדול פי שלושה מהממוצע בארץ ולפי התקן".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "בעת בניית שכונה חדשה, שיש בה ערכי טבע, יש לקחת בחשבון שבעלי החיים ממשיכים להתגורר בשכנות וצריכים להסתגל לשינוי הגיאוגרפי. על כולנו לעשות כל שביכולתנו על מנת שחיות הבר ישכנו בטבע ולא יחדרו לשכונות יישוב. חשוב לוודא שלא קיימים מקורות מזון זמינים ביישוב, שמושכים את התנים. בין היתר, מומלץ לסגור את פחי האשפה ולפנותם בזמן. הדבר יוריד משמעותית את המוטיבציה של בעלי החיים להיכנס לשכונה. במקביל, פקח של רשות הטבע יגיע לשכונה, ישוחח עם התושבים ויציע פתרונות מתאימים".

בדוק גם

המטרה: לקבל הכרה כגן מוכר ורשמי. חברי "חיים ביחד" צילום: אדריאן הרבשטיין

גן שלנו מה נחמד הוא

ב-2 בספטמבר ייפתח בקיבוץ עברון גן דו לשוני, ראשון מסוגו בחברה הקיבוצית ובגליל המערבי. ילמדו בו שמונה ילדים יהודים מהקיבוץ ושמונה ילדים ערבים מהכפר מזרעה הסמוך. מאחורי היוזמה עומדת עמותה, שחבריה יהודים וערבים, מאמינים שאפשר גם אחרת ושהשלום מתחיל בתוכנו

בנה קבוצה חדשה. מאמנה החדש של הפועל מעלות, יוסי בוכניק צילום: אדריאן הרבשטיין

הפועל מעלות השלימה את סגל שחקניה לעונה הקרובה

הקבוצה השלימה השבוע את סגל שחקניה לעונה הקרובה. חרף הקיצוץ החד בתקציב, שיעמוד בעונה הקרובה על 410 אלף שקלים בלבד, הצליחו המאמן יוסי בוכניק והיו"ר איריס וקנין, לגבש סגל שחקנים אטרקטיבי ומפתיע של שחקנים ותיקים ומנוסים לצד שחקנים צעירים ומוכשרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *