יום שני , אוקטובר 22 2018
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / כוח צביקה: טנק בודד מול דיוויזיה משוריינת סורית
צביקה גרינגולד
צביקה גרינגולד (צילום: אלכס הובר)

כוח צביקה: טנק בודד מול דיוויזיה משוריינת סורית

"אני רוצה שתבטיח לי דבר אחד – שאף טנק סורי לא יעבור אותך לכיוון נפח. כוחות מילואים בדרך אליך". כך, מח"ט 188, אל"מ איציק בן~שהם, לסגן צביקה גרינגולד, ברשת הקשר בעיצומו של קרב הבלימה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, אותו ניהל גרינגולד מטנק בודד.

הכוח, בפיקודו של צביקה גרינגולד, שזכה לכינוי "כוח צביקה" ברשת הקשר, הצליח במשך 36 שעות קריטיות לבלום את הכוחות סוריים בסדר גודל של שתי חטיבות שריון מלכבוש את נפח ולהתקדם לעבר נהר הירדן. בשל תושייתו ואומץ ליבו וכן תשדורות האלחוט שיצר, חשבו הסורים וגם כוחות צה"ל כי מדובר בכוח גדול משהיה באמת. גרינגולד אלתר שלושה טנקים והחזיק את השטח, לבדו, בעזרת מניפולציה שגרמה לסורים לחשוב שהם עומדים מול אוגדת טנקים שלמה. קרב הבלימה שלו סייע לכוחות המילואים מחטיבה 679 בפיקודו של אורי אור להתארגן. על לחימתו בקרבות אלה זכה לעיטור הגבורה.

"נקודת השבירה הייתה בשעה 15:30 ב~7 באוקטובר. הדיוויזיה הסורית מרגישה
שהיא מכותרת, מפקד הדיוויזיה נתן פקודה לסגת. בפועל לא כך היה. הם לא ממש
היו מכותרים. הגיבור הכי גדול של קרבות רמת הגולן הוא אורי אור" 

הכתבה המלאה תפורסם מחר בצפון -1 כרמיאל 

צביקה גרינגולד
צביקה גרינגולד (צילום: אלכס הובר)

בדוק גם

מטוס חיל האוויר במלחמת יום כיפור (צילום: דו"צ)

רסיסים מאוקטובר 1973

לפני 41 שנה, ארבעה ימים לפני תום מלחמת יום הכיפורים, חדרו לישראל מסוריה שני מטוסי סוחוי 20, בדרכם להפציץ את בתי הזיקוק בחיפה. הפצצה לא היתה, אך מטוס אחד התרסק בשמי נהריה. השנה, לראשונה, התיר צה"ל לפרסם מסמכים מהאירוע ההוא. "צפון-1" מביא גם את עדויות התושבים מאותו בוקר שבת שלא ישכחו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *