יום שבת , ספטמבר 22 2018
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / איגוד ערים לאיכות הסביבה החל בפיקוח על בתי בד

איגוד ערים לאיכות הסביבה החל בפיקוח על בתי בד

תשטיפים מזוהמים מגפת (צילום: איתמר יפה)
תשטיפים מזוהמים מגפת (צילום: איתמר יפה)

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי החל בפיקוח על בתי בד. בישראל פועלים כיום כ-110 בתי בד מתוכם כ-15 בשטחי האיגוד.

עם פתיחת עונת המסיק, החל צוות האיגוד לערוך ביקורות בבתי הבד בכדי לבחון האם הפסולת מטופלת כנדרש ומוזרמת למיכל או בור אטום ומפוזרת באופן מבוקר במטעי זיתים, דרכי קק"ל ודרכים חקלאיות. פיזור הפסולת במטעים ובדרכים חקלאיות בצורה מבוקרת מהווה תחליף לדשנים כימיים וחומרי ריסוס קוטלי עשבים.

בתהליך הפקת השמן מהזיתים מופקים גם פסולת נוזלית (עקר) ותשטיפים מזוהמים מהגפת (פסולת מוצקה) אשר מאופיינים בדרגת חומציות גבוהה, שומנים ורעלנים. כאשר פסולת זו מוזרמת למערכת הביוב היא גורמת לתקלות במערכות ההולכה ובמתקני טיפול בשפכים.

רכז סביבה חקלאית באיגוד איתמר יפה ציין כי, "לצד החשיבות והתרומה הגבוהה של פעילות בתי הבד, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט החברתי-תיירותי, לבתי הבד פוטנציאל גבוה לגרימת מפגעים סביבתיים".

מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה, כי מידי שנה בעונת המסיק קורסים מתקני טיהור השפכים. הזרמת עקר ותשטיפים מזוהמים שלא כחוק מהווה עבירה פלילית. בשלוש השנים האחרונות הוגשו 8 כתבי אישום כנגד בעלי בתי בד בגין עבירות סביבתיות.

יו"ר האיגוד דוד מלכה: "אנו מבצעים פיקוח לכל אורך עונת המסיק על מנת להבטיח שלא יגרם נזק למערכות הביוב ושמי הנחלים לא יזוהמו, דבר שעלול ליצור נזק סביבתי".

בדוק גם

ראש עירית עכו שמעון לנקרי

עשור למהומות יום כיפור בעכו: "הותירו צלקת והופקו הלקחים"

עיריית עכו, המשטרה והמנהיגות הדתית בעיר קיימו ישיבת היערכות לקראת יום הכיפורים. בישיבה השתתפו בין …

שואב כוח מההרצאות. בליצבלאו (צילום פרטי)

"אלוהים נשאר עם העיניים שלי בעזה"

13 שנים אחרי שנפצע בפיגוע בעזה ואיבד את מאור עיניו, אורן בליצבלאו מוכיח שבשבילו גם השמיים הם לא הגבול. בחודש שעבר הוא חצה את קו הסיום בתחרות איש הברזל בקטגוריית עיוורים בשוודיה, כשהוא שובר שיא עולמי - 10 שעות ו-51 דקות. בחודש הבא הוא יחזור לעיר הולדתו נהריה ויספר את סיפור חייו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *