יום רביעי , ינואר 16 2019
בית / גליל מערבי / ד"ר אורנה שמחון: "אפשר ללמוד מהחינוך של פעם"
שר החינוך גדעון סער ומנהלת מחוז צפון במשרד החינוך ד"ר אורנה שמחון
ד"ר אורנה שמחון (צילום: שושן תירם)

ד"ר אורנה שמחון: "אפשר ללמוד מהחינוך של פעם"

שר החינוך, גדעון סער, מנכ"לית משרדו, דלית שטאובר פותחים היום (א'), בערב חדר מצב לרגל פתיחת שנת הלימודים תשע"ג,  במטרה לעקוב מקרוב אחר פתיחה מסודרת ותקינה של שנת הלימודים וכן, לתת מענה מיידי ומיטבי לצוותי ההוראה, להורים ולתלמידים.

מחר (יום ב')  יחזרו למסגרות הלימודיות במחוז הצפון 320 אלף תלמידים, 25 אלף עובדי הוראה, 736 בתי ספר ו- 2860 גני ילדים. במקביל, מנהלת מחוז הצפון , ד"ר אורנה שמחון פותחת חדר מצב במחוז הצפון, לצורך עדכונים, התייעצות, קבלת הנחיות ועוד. הקשר יתבצע באמצעות מערכת שיחות וידאו ויתארחו גורמי המקצוע בערוץ הפייסבוק של משרד החינוך וכן, בפורום פניות הציבור של המשרד. גורמי המקצוע ישיבו לשאלות הגולשים בנושא פתיחת שנת הלימודים.

בראיון, מספרת שמחון במשרד כי שנת הלימודים הנוכחית, תשע"ג, תעמוד בסימן מנהיגות ותתמקד בשני מנהיגי העבר: דוד בן גוריון ומנחם בגין.  מיגור האלימות יתפוס חלק נכבד ומשמעותי בתוכנית הלימודים.

לא כדאי לחזור לחינוך של פעם?

"אני אכן חושבת שיש נושאים שאפשר וצריך לקחת מהחינוך של פעם. אני זוכרת את עניין הכבוד, הוא היה חלק משמעותי בחינוך. כשמורה או מנהל היו נכנסים לכיתה היינו נעמדים. אלו קודים שמאוד הייתי רוצה לראות במערכת החינוך של היום, אבל מאידך אני לא מאמינה בחינוך נוקשה. אני מאמינה שצריכה להיות הקשבה ושיח, אבל להיות בלתי מתפשרים בכל הנוגע לאלימות".

שר החינוך גדעון סער ומנהלת מחוז צפון  במשרד החינוך ד"ר אורנה שמחון
"אין מצב שבו אין לתלמיד מחשב או אייפון". שר החינוך גדעון סער וד"ר אורנה שמחון (צילום: שושן תירם)

פרויקטים רבים ייכנסו השנה לתוקף. אלו הם המשמעותיים ביותר?

"פרוייקט הניהול העצמי. החל מהשנה 103 בתי ספר יסודיים יקבלו תקציב ויתנהלו בעצמם ללא התערבות הרשות. כל מנהל ינהל את בית ספרו במסגרת התקציב שיעביר משרד החינוך דרך הרשות, אבל זה אומר שהמנהלים יצטרכו להוכיח את עצמם ולהראות תוצאות. לתת דין וחשבון ולשאת באחריות. המטרה היא להגיע לכך שכל בתי הספר ינהלו את עצמם מבחינה תקציבית.

"החלטת הממשלה לחינוך חינם לגילאי 3-4. המשמעות היא שבמחוז הצפון 47 רשויות נכללות בהחלטה זו ו- 8000 ילדים יצטרפו ללימודי החינם. זו הקלה מאוד גדולה להורים רבים. העשרה לגילאי 3-9. מגילאי 3 ועד לכיתות ג' יזכו התלמידים בקבוצה גדולה של יישובים לחוגי העשרה בתום שעות הלימוד. ההעשרה תינתן במגוון תחומים כגון: ריקוד, שחמט, מוסיקה ועוד. סבסוד טיולים שנתיים. משרד החינוך הקצה 240 מיליון שקלים לטובת סבסוד טיולים שנתיים לרשויות על פי אשכול סוציו אקונומי. המטרה היא שכל התלמידים יוכלו לצאת לטיולים ללא קשר ליכולתם הכלכלית בבית".

אז לא נראה יותר את המחזה הנורא בו האוטובוס מתרחק ומאחור נותר ילד עם תיק מצויד לטיול?

"אני מקווה מאוד שלא. מקווה שסיימנו עם זה, כיוון שמעבר לסבסוד הטיולים הוקצתה קרו מלגות שמיועדת לתלמידים שנמצאים על התפר".

המצב הביטחוני מתחמם,  מה יהיה במצב מלחמה?

"אנחנו מאוד עירניים לרוחות הצפון ואנחנו כבר למודי ניסיון. לצד השגרה אנחנו מתארגנים גם למצב חרום. בשבוע השני ללימודים יתרגלו התלמידים מרמת הגיל הרך ועד על יסודי נוהל  'ירי טילים' וכניסה למרחבים מוגנים. אנחנו מתרגלים גם את עניין הלמידה המקוונת והיא מיועדת למצב בו מערכת הביטחון תפסיק את הלימודים לזמן ממושך.

"בתי הספר תוקשבו, לכל מורה יש אייפון ומחשב נייד ומכל מקום בו הוא יימצא, יוכל להעביר תכנים לימודיים לתלמידים. בזמן מוגדר המורים והמנהלים יקבלו הודעה על תחילתה של למידה מקוונת והיא מחולקת לשניים. חלקה הראשון מיועד לימי הלחימה הראשונים והיא תעסוק בעיקר בלמידה הפגתית. כל מחנכת תיצור קשר עם תלמידיה דרך האתר הבית ספרי, יינתן מענה למצוקות וחרדות. פסיכולוגים ויועצים ישוחחו עם התלמידים.

"במידה והלמידה בחירום מתמשכת, הודעה על כך תימסר לצוותי ההוראה דרך מסרונים, האתרים הבית ספריים ומיילים, ואז נעבור לחלק השני של הלמידה המקוונת. כל תלמיד יפגוש את המורה המחנך שלו שיודע באילו שעות יתקיימו אלו שיעורים. לצורך כך המורים עוברים הכשרות וימי לימוד".

מה קורה במצב שבו לתלמיד מסויים אין מחשב? הוא לא לוקח חלק בלמידה?

"מסקר שערכנו כמעט ואין מצב שבו אין לתלמיד מחשב או אייפון. נכון לעכשיו אין לנו יכולת לספק מחשבים לתלמידים אבל סיפקנו לבתי הספר מחשבים ניידים. במצב מלחמה יהיה ניתן להשאיל אותם לתלמידים וזה כמובן אם הדבר יתאפשר מבחינה לוגיסטית כיוון שמצב מלחמה תופס אותך ברגע שבו אתה הכי פחות ערוך".

 שעות פעילות חדר המצב במחוז הצפון:

היום (א')  בין השעות 22:00 – 18:00.
מחר  (ב') בין השעות 10:00 – 06:30.

בטלפון: 04-6500102/3 או בפורום הפייסבוק של משרד החינוך.

 

בדוק גם

IMG_7122

11 אלף תלמידים פתחו את שנת הלימודים בעכו

לקראת פתיחת שנת הלימודים ביצעה העירייה עבודות שיפוץ נרחבות במוסדות החינוך בעיר, בסיוע משרד החינוך וקרנות נוספות ב-13 מיליון שקלים

תגובה אחת

  1. עזיתה סמילנסקי

    אני תושבת נהריה, בני עולה לכתה א, כאשר בכל כתה בשכבה יש מעל 35 תלמידים.
    בתאריך 27/01/2008 בהמשך לרפורמה שביקשה להחיל שרת החינוך דאז יולי תמיר.הממשלה אישרה: 32 תלמידים בכיתה. ומה קרה מאז והאם ההסכמה התממשה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *